menu

Alkoholizm – jak zahamować głód alkoholowy?

7 września 2022 alkoholizm-jak-zahamowac-glod-alkoholowy

Głód alkoholowy jest jedynym z objawów alkoholizmu. Potrafi silnie uprzykrzyć życie i sprawić, że alkoholik będzie odczuwał silną potrzebę spożycia alkoholu, której niespełnienie będzie wiązało się z trudnymi dla niego objawami. Alkoholicy, którzy decydują się przerwać nałóg powinni być świadomi, że konieczne są pewne zmiany w ich życiu. Przede wszystkim alkoholik powinien unikać zgromadzeń, na których spożywany jest alkohol. Nie chodzi o to, aby siedział w domu i nie spotykał się ze znajomymi. Warto jest poszukać osób, które będą wspólnie dążyły do innych czynności niż picie. Być może osoba, która uczęszcza na spotkania grup anonimowych alkoholików okaże się odpowiednim towarzystwem. W unikaniu okazji do picia chodzi o unikanie ekspozycji na alkohol. Alkoholik musi wyeliminować wszystkie wyzwalacze ze swojego życia. Muszą to być wszystkie rzeczy, które przypominają lub kojarzą się z piciem. To zadanie niekiedy może okazać się niewykonalne, jednak warto minimalizować te czynniki, jak tylko to możliwe. Pozbycie się połowy z nich może znacznie ułatwić funkcjonowanie. 

Alkoholik odczuwający głód alkoholowy w pierwszej chwili powinien sięgnąć po szklankę wody. Warto także zjeść jakiś pożywny posiłek, może to być coś tłustego, słodkiego lub mięsnego. Te rzeczy sprawdzą się najlepiej jako rozwiązanie nagłej potrzeby wypicia. Z czasem łatwiej będzie ignorować obecność alkoholu. Przyzwyczajenie się jednak jest trudnym procesem, który trwa dość długo. Niektóre osoby w walce z alkoholizmem decydują się na terapię pod nazwą wszywka alkoholowa Katowice. Jej działanie opiera się na zbudowaniu awersji do alkoholu, ze względu na poważne skutki uboczne wynikające z połączenia leku i alkoholu. Tego typu metody są skuteczne, o ile poprzedza je terapia uzależnień, ponieważ w innym wypadku mogą okazać się krótkotrwałe (zwykle działające tyle, ile działanie leku w organizmie). 

Pomocna w ignorowaniu głodu alkoholowego jest także zmiana stylu życia. Alkoholicy powinni mieć jak najmniej wolnego czasu. Warto oddać się nowym bądź zapomnianym zainteresowaniom, które odciągają uwagę od picia. Zbawienne okazać się może przebywanie na świeżym powietrzu lub uprawianie jakiegoś sportu. Także bezcenne okazuje się wsparcie bliskich. Warto znaleźć osobę, która w każdej chwili wysłucha Cię i nakieruje w chwilach słabości (które są naturalnym zjawiskiem podczas porzucania nałogu).

Alkoholizm – jak długo będę odzwyczajać się od alkoholu?

Nasz mózg posiada niezwykłą umiejętność przyzwyczajania się do warunków, które mu zapewniamy. Kiedy codziennie karmimy go dużymi ilościami alkoholu, zaczyna się on adaptować do tego typu zmian. Uzależnienie rozwija się latami. Choroba przechodzi przez wszystkie stadia, po drodze niszcząc całą radość z życia. Długo się uzależniamy, więc również długo odzwyczajamy. Alkoholicy mylnie uważają, że w każdej chwili mogą przestać pić, gdyby tylko chcieli. Jednak każda taka próba kończy się powrotem do nałogu. 

Porzucenie nałogu to indywidualny proces. Każdy z nas jest inny i potrzebuje innych bodźców, aby wywołać określone zachowanie. Ludzie uzależniają się z różnych powodów, zatem nie ma jednego opisu walki z chorobą. Wszystko wiąże się z określonymi predyspozycjami, które dziedziczymy oraz nabywamy wraz z dorastaniem. W zależności od rodzaju terapii jej długość będzie inna. Odwyk w zakładzie zamkniętym potrwa krócej, ze względu na całodobową opiekę oraz codzienne wielogodzinne terapie. Tryb ambulatoryjny jest dłuższą wersją, ze względu na luźny przebieg, który nie wymaga zmiany trybu życia. Nie jest ważne, co wybierzesz. Ważne, aby zadziałało i zostało poprowadzone do końca. Leczenie musi zostać przeprowadzone dokładnie. Każdy etap oraz szczegół muszą zostać omówione i przepracowane. 

Alkoholizm – na czym polega niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm wyróżnia się nieuleczalnym przebiegiem, dlatego stanowi prostą i szybką drogę do przedwczesnej śmierci. Alkoholizm wiąże się z poważnymi chorobami zdrowotnymi oraz trudnościami społecznymi. Nie zawsze da się zauważyć początki choroby. Czasami jesteśmy w stanie dostrzec problem, gdy posiada on zaawanasowane stadium. Niestety w przypadku dzisiejszego alkoholizmu takich sytuacji jest coraz więcej. Choroba przyjmuje różne postacie, dlatego diagnoza jest bardziej problematyczna. Alkoholik stoi nad przepaścią. Nieleczenie alkoholizmu doprowadza do trwałych ubytków zdrowia. Niekiedy ze względu na wystąpienie poważnej choroby, nie da się uratować pacjenta. Z uzależnieniem od alkoholu nie ma żartów. 

Alkoholizm ma związek z genami oraz dziedziczeniem. Dlatego też osoby, które miały w rodzinie alkoholika powinny się pilnować w spożywaniu alkoholu, ponieważ w ich przypadku możliwość zachorowania jest wyższa. Nie dziedziczymy genu alkoholizmu, ponieważ coś takiego nie istnieje. Dziedziczymy natomiast predyspozycje do uzależnienia się. Będąc bogatsi o tą wiedzę możemy na wczesnym etapie wdrożyć działania profilaktyczne, które uchronią nas przed poważnym problemem. 

Związek problemów emocjonalnych i alkoholizmu

Alkoholizm jest wielokrotnie łączony z problemami. Ludzie zaczynają pić, gdy w ich życiu nawarstwiają się trudności, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Nasza słaba umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych lub rozwiązywania kłopotów może wpłynąć na pojawienie się alkoholizmu. Predyspozycje, w jakie jesteśmy wyposażeni mogą nam ułatwić bądź utrudnić życie. Stres jest niszczącym czynnikiem w życiu każdego człowieka. Jego działanie może przybliżać nas do nałogu, ponieważ alkohol jest najbardziej znanym środkiem antydepresyjnym, dzięki któremu możemy się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich problemach. Trudności w sferze emocjonalnej są jednym z czynników, które mogą wpływać na rozwój uzależnienia. 

Fundamentalne jest zatem zachować równowagę emocjonalną. W tym celu można skorzystać z treningów emocji oraz radzenia sobie ze stresem. Jest wiele warsztatów, które oferują skuteczne sposoby na ułatwianie sobie życia. Techniki medytacyjne i relaksacyjne powinny stać się naszą codziennością. 

Alkoholizm – leczenie w kilku krokach

  • Pierwszym etapem powinno być znalezienie osoby, która zdiagnozuje problem. To ważne, aby dokładnie poznać zaburzenie, z którym się zmagamy. Niekiedy trudno jest odróżnić alkoholizm, od przykładowo nadużywania alkoholu. W naszym interesie jest zgłoszenie się do dobrego diagnostyka, który pomoże podjąć dalsze kroki.
  • Następnym etapem może być odtruwanie alkoholowe. Na odwyk należy zgłaszać się w stanie trzeźwym, dlatego warto zrezygnować z używki pod okiem specjalistów, ponieważ nagłe odstawienie alkoholu prowadzi do różnych dolegliwości.
  • Wybierz metodę leczenia. Sposobów jest wiele, warto rozeznać się w temacie i dobrać odpowiedni rodzaj terapii, który nam odpowiada. Mamy do dyspozycji także spotkania anonimowych alkoholików, którzy w 12 krokach pomagają pozbyć się choroby. 
  • Podtrzymuj efekty leczenia. Znajdź odskocznię oraz wyeliminuj wyzwalacze. Korzystaj z dostępnych form wspomagających oraz przypominających terapię uzależnień.