menu

Alkoholizm – rodzaje alkoholików

21 września 2022 alkoholizm-rodzaje-alkoholikow

Alkoholizm jest chorobą, która przejawia się w różny sposób. Objawy są zawsze takie same, jednak mogą występować w różnym nasileniu. Niektóre osoby mogą doskonale ukrywać część z nich. Choroba ma swoje odmiany, dzięki którym łatwiej jest określić fazę choroby oraz podjąć odpowiednie leczenie. 

Wyróżnia się pięć podstawowych typów choroby alkoholowej.

  • Alkoholizm alfa – dużą rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Ze względu na odczuwany stres alkoholik sięga po jedne, znane rozwiązanie – alkohol. 
  • Alkoholizm beta – opiera się głównie na czynnikach społecznych. Związany jest z normami środowiskowymi oraz tradycjami, które uwzględniają spożywanie alkoholu.
  • Alkoholizm gamma – najpowszechniejszy typ. Z uzależnienia psychicznego szybko tworzy się fizyczne. Alkoholik zmaga się z utratą kontroli oraz wzrostem tolerancji. Pojawiają się także nieprzyjemne objawy, które wynikają z odstawienia alkoholu.
  • Alkoholizm delta – osoba uzależniona sprawuje kontrolę nad ilością, ale nie potrafi całkowicie zrezygnować z używki. Regularne spożywanie alkoholu sprawia, że w organizmie utrzymuje się stały poziom alkoholu.
  • Alkoholizm epsilon – polega na okresowym spożywaniu alkoholu. Uzależniony może wytrzymać bez picia, a gdy zacznie popada w długotrwałe ciągi alkoholowe. 

Należy zaznaczyć, że każdy alkoholizm jest tak samo groźny. Nie ma odmiany, która nie wyrządzałaby krzywdy. Prędzej czy później alkoholik stacza się na sam dół i umiera, znajdując się na marginesie społecznym. Jedynym ratunkiem dla uzależnionego jest terapia. Można ją rozpocząć na każdym etapie, niezależnie od rodzaju. Dzięki odpowiedniej klasyfikacji można jedynie lepiej przygotowywać program leczenia. 

Dlaczego diagnoza alkoholików sprawia problem?

Postawienie diagnozy wiąże się z trudem. Nie zawsze choroba jest widoczna, a alkoholicy potrafią ją skutecznie ukrywać przed całym światem. Alkoholik, który wypracuje odpowiednie mechanizmy oraz przyzwyczai się do picia, jest w stanie manipulować swoim stanem, który odczuwa po spożyciu alkoholu. Co to oznacza? 

Alkoholik spożywając używkę w danym momencie, podczas określonej czynności może się wyuczyć tuszowania efektów, które dostrzegamy po wypici. Z tego względu picie w pracy może przerodzić się w poważne uzależnienie, którego nikt nie zauważy. 

Diagnoza alkoholika może być postawiona, jeżeli on sam będzie chciał oddać się leczeniu. Jej trafność zależy od wielu czynników. Alkoholizm rozwija się latami, dlatego trudno jest zauważyć, kiedy zaczynamy chorować. Pierwsze sygnały nie różnią się niczym od normalnego picia towarzyskiego. Zatem możemy nieświadomie błędnie odbierać wysyłane w naszą stronę sygnały. Alkoholicy to perfekcyjni kłamcy, dlatego, aby dostrzec problem będziemy musieli się bardzo postarać. 

Jaką rolę spełnia terapia antyalkoholowa?

Terapia uzależnień umożliwia całkowity powrót do zdrowia. Jeżeli alkoholik jest gotowy na leczenie i zdecydował o nim sam, to za pomocą terapii może zacząć żyć na nowo, w normalny, zdrowy sposób. Dzięki specjalnym ośrodkom możliwe jest pomaganie dużej liczbie osób chorych. Przebywanie w ośrodku zamkniętym ma swoje plusy. Przede wszystkim leczenie jest krótkie i intensywne. Pierwsze efekty zauważane są w miarę szybko. Lekarze pracują przez 24 godziny na dobę, aby nauczyć alkoholika prawidłowych nawyków. 

Dzięki terapii możliwe jest dostrzeżenie niszczących konsekwencji, które wynikają z nadużywania alkoholu. Wiedza przekazywana jest w sposób sprawdzony, aby każdy mógł z niej skorzystać. Przebywający tam pacjenci mają zagwarantowaną pełną opiekę oraz możliwość zwrócenia się o pomoc, z każdym napotkanym problemem. 

Bardzo ważne w terapii uzależnień jest nauczenie się przebiegu choroby. Większość osób nie zna podstawowych mechanizmów, które rządzą uzależnieniem. Samo zapoznanie się z nimi pozwala na jaśniejsze spojrzenie na problem. Kluczowe jest zatem poznanie, z czym się aktualnie mierzy alkoholik. 

Czy terapia uzależnień jest skuteczna?

Skuteczność terapii oceniana jest na bardzo wysoką. Wszystko jednak zależne jest od samego chorego. To on podczas całego procesu musi włożyć wiele pracy oraz starań, aby poradzić sobie z problemem. Skuteczność wynika z jego podejścia, którego w żaden sposób nie da się wymusić. 

Każda jednostka wyposażona jest w określone predyspozycje. Mamy różne charaktery oraz temperamenty, a także każdy z nas przeżył inną historię. W zależności od wszystkich czynników możliwy jest stopień poprawy. Praca nad sobą samym jest niezwykle trudna i wymaga wiele samozaparcia. Alkoholik, który zdobył odpowiednią ilość motywacji będzie za wszelką cenę dążył do wyzdrowienia. 

Pamiętajmy, że wyzdrowienie nie kończy się na terapii. Alkoholik całe życie pracuje na swój sukces. Zapadnięcie na alkoholizm sprawia, że choroba, zawsze, przez resztę życia będzie wisiała nad daną osobą. Możemy zatem korzystać z różnych udogodnień oraz uczęszczać na terapie przypominające, aby podtrzymywać efekty leczenia. Jeżeli ktoś chce, to zawsze ma szansę się wyleczyć. 

Pierwsze oznaki choroby

Pierwsze oznaki alkoholizmu można łatwo przeoczyć. Nie każda choroba jest widoczna gołym okiem. Każde uzależnienie zaczyna się w naszej głowie. Nasze podejście oraz stosunek do napojów alkoholowych będzie miał znaczenie przy rozwoju alkoholizmu. Choroba nie zaczyna się z dnia na dzień. Pierwsze sygnały są zwykle porównywane do normalnego zachowania. Alkoholik czuje, że używka wpływa pozytywnie na jego funkcjonowanie i pomaga mu się zrelaksować, zapomnieć o problemach lub po prostu odpocząć. Jego postrzeganie zmienia się, a alkohol staje się rozwiązaniem każdej, trudnej sytuacji. 

Alkoholicy w pierwszych etapach korzystają z łatwej dostępności alkoholu i poszukują okazji do picia. Bardzo często jest to spożywanie alkoholu w gronie znajomych. Uzależnieni piją i nabierają tolerancji do napojów alkoholowy. To sprawia, że z czasem zaczynają pić więcej niż osoby towarzyszące. Z dnia na dzień ich kontrola spada, a zachowaniem zaczyna kierować alkohol. Początki nie wyglądają tak groźnie, jak dalsze fazy, dlatego choroba nie zostaje wykrywana od samego początku. 

Ostatnia faza alkoholu

Nieleczony alkoholizm prowadzi do śmierci. Ostatnia faza choroby wiąże się z występowaniem wszystkich objawów, o wysokim nasileniu. W zaawansowanym stanie alkoholicy popadają w ciągi alkoholowe, z których ciężko jest wyjść. Ich zdrowie zaczyna cierpieć i pojawiają się poważne choroby oraz trwałe uszkodzenia narządów. Choroba opanowuje całe życie i decyduje o każdym działaniu uzależnionego. W takim stanie ciężko jest samodzielnie zwalczyć głód alkoholowy. 

Ostateczna faza wymaga pomocy lekarza. Jeżeli pomoc nie nadejdzie szybko, alkoholik umiera z powodu poważnego zatrucia alkoholowego lub na skutek ciężkiej choroby somatycznej. Jego życie wisi na włosku i potrzebuje profesjonalnej interwencji. Z każdej choroby da się wyjść. Ostatnie stadium nie jest wyrokiem. Alkoholicy nie muszą skazywać się na szybką i tragiczną śmierć. Małymi krokami można pokonać niszczące uzależnienie od alkoholu.