menu

Alkoholizm – używka zmieniająca życie. 

10 czerwca 2022 alkoholizm-uzywka-zmienajaca-zycie

Alkohol wpływa na każdą sferę w życiu człowieka. Bardzo łatwo jest wpuścić alkohol do swojego życia i zatracić się w jego silnym działaniu. Alkoholicy nie zdają sobie sprawy z szeregu zmian, które zachodzą w ich organizmie. Postępująca choroba prowadzi do znacznej zmiany zachowania oraz utraty wartości, które wcześniej stanowiły hierarchię danej osoby. Przerażające działanie możemy odczuć na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, które z każdym dniem pogłębiają negatywne skutki. Toksyczność alkoholu niszczy całkowicie organizm od wewnątrz oraz zewnątrz. 

Alkoholicy mają problemy w życiu rodzinnym, zawodowym oraz osobistym. Nic nie może stanąć im na drodze do alkoholu. Kiedy dochodzi do zaniedbania obowiązków oraz utraty zainteresowań pojawia się dość zaawansowane stadium choroby. Alkoholizm należy jak najszybciej leczyć, ponieważ destrukcyjny charakter choroby zagraża zdrowiu oraz życiu osoby uzależnionej. 

Jak alkoholizm wpływa na wygląd zewnętrzny?

Alkohol składa się z cukru. Szkodliwość cukru jest znana większości osób. Jeżeli spożywamy go w nadmiernych ilościach w naszym DNA powstają nieodwracalne zmiany. Skutkuje to również zmniejszeniem produkcji kolagenu, czyli składnika budulcowego skóry, który utrzymuje naszą cerę młodą i elastyczną. Gdy jego działanie zostaje zmniejszone następuje proces starzenia się komórek. Posiadamy zmarszczki oraz matową, pozbawioną składników odżywczych skórę. Alkohol postarza oraz wypłukuje ważne witaminy z naszego organizmu – witaminę A i C, a zaburza wchłanianie witamin z grupy B. 

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym są późną oznaką choroby. Osoby uzależnione nie widzą tego jak zaczynają wyglądać. Ich postrzeganie jest zaburzone i kierowane uzależnieniem, przez co nie posiadają racjonalnego myślenia. 

Charakterystyczne problemy w wyglądzie alkoholika.

  • Spuchnięte oczy oraz twarz – opuchlizna jest wynikiem kaloryczności alkoholu. Nie są to jednak takie kalorie, które przyjmujemy z jedzeniem. Kaloryczność alkoholu odkłada się w postaci opuchlizny. Co ważniejsze, opuchnięta twarz może być pierwszym sygnałem nieprawidłowej pracy nerek oraz wątroby.
  • Problemy skórne – alkohol sprzyja stanom zapalnym. Organizm kobiecy w połączeniu alkoholu ze zmianami hormonalnymi wytwarza trądzik oraz problemy skórne.
  • Czerwona twarz – skutek podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna. Występuje w zaawansowanej chorobie alkoholowej. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do napinania i rozszerzania się naczynek krwionośnych, co w rezultacie powoduje stały rumień w okolicach policzków oraz nosa. 
  • Szybsze starzenie oraz zmarszczki – odwodniona skóra wygląda na dużo starszą niż jest w rzeczywistości. 
  • Próchnica zębów – w związku z cukrem, który wchodzi w skład alkoholu zęby również narażone są na szkodliwe działanie. Alkoholik często zaniedbuje swoją higienę przez co przyspiesza to rozwój próchnicy.
  • Wypadanie włosów – odwodniony organizm, wypłukany z witamin: C, A i B posiada problemy z włosami. 

Działanie alkoholu na zdrowie fizyczne i psychiczne.  

Mnóstwo problemów pojawia się w obrębie najważniejszych narządów. Alkohol uwalnia niebezpieczne toksyny, które atakują cały organizm. Nadmierne spożywanie go prowadzi do powstawania nieuleczalnych chorób oraz śmierci. Alkoholicy ignorują niszczący wpływ używki na organizm i spożywają ogromne ilości nie myśląc o konsekwencjach. 

Zdrowie fizyczne alkoholika jest zagrożone poważnymi, a przede wszystkim śmiertelnymi schorzeniami. Wiele chorób pozostawia trwałe uszkodzenia, które nigdy nie pozwolą na normalne życie. Choroby alkoholików obejmują zwykle zaburzenia pracy serca, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie mięśnia sercowego, udary, zawały, zapalenia żołądka oraz problemy z wątrobą. Wątroba jest bardzo ważnym organem, który jest szczególnie narażony podczas spożywania alkoholików. To właśnie choroby tego narządu są najczęściej obserwowane u alkoholików. Zadaniem wątroby jest filtracja i detoksykacja metaboliczna. To ona odpowiada za neutralizację alkoholu w organizmie. Choroby wątroby są to zwykle trwałe uszkodzenia, które nieleczone prowadzą do śmierci. Podjęcie się leczenia może zahamować rozwój choroby bądź ją zatrzymać. Alkoholicy w późniejszych stadiach spędzają dużo czasu u lekarza, ponieważ zniszczenia, do jakich dochodzi w wyniku nadużywania alkoholu są bardzo poważne. 

Każde jednorazowe przesadzenie z ilością spożytego alkoholu jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Wraz ze stężeniem rośnie ilość skutków ubocznych. Niektóre objawy wymagają natychmiastowej interwencji. W sytuacji, gdy alkoholik spożył zbyt dużą ilość używki, a w jego krwi stężenie sięga 4 promili, które stanowią dawkę śmiertelną, powinno się zgłosić jak najszybciej na odtruwanie alkoholowe. Ta procedura pozwoli na wypłukanie zanieczyszczających toksyn, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. W wyniku nadużycia alkoholu rośnie ryzyko porażenia ośrodkowego układu nerwowego. Pamiętajmy, że dobra zabawa nie musi przebiegać z litrami szkodliwych substancji. Odtruwanie alkoholowe pod opieką lekarzy pomoże uzależnionemu stanąć na nogi. Co ważniejsze, nie trzeba się wtedy obawiać syndromu abstynencyjnego, ponieważ specjaliści dokładnie zajmą się potrzebującym i nie zostawią jego objawów bez kontroli. 

Psychika alkoholika jest zwykle w rozsypce. Możliwe kolidowanie chorób psychicznych z alkoholizmem zwiększa ryzyko zagrożenia życia. U osób stosujących alkohol w nadmiarze może wystąpić regresja zaburzenia psychicznego, które występowało dużo wcześniej. Ponadto same objawy odstawienia zawierają w sobie szereg dolegliwości psychicznych, które mogą się wydawać przerażające dla osoby uzależnionej. Bardzo często dochodzi do omamów i halucynacji. Słyszenie głosów, które w rzeczywistości nie istnieją może być traumatycznym wydarzeniem dla chorego. U alkoholików obserwuje się także: zaburzenia lękowe, depresję alkoholową, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, psychozę, a także schizofrenię. 

Wsparcie alkoholika podczas leczenia.

Alkoholik potrzebuje dużo ciepła, wyrozumiałości i wsparcia. Przed rodziną stoi zwykle bardzo trudne zadanie, aby zbudować motywację u osoby uzależnionej. Na każdym kroku można pokazywać, jak doceniamy jego starania oraz działanie. Abstynencja jest trudna do utrzymania, dlatego warto wykonywać nawet najmniejsze czynności, które mogą pomóc. Całkowita abstynencja domu rodzinnego powinna być dużym wsparciem dla alkoholika. Bardzo często na spotkaniach AA lub na terapiach jest opcja przyprowadzenia członków rodziny. To ważne, aby wspólnie brać czynny udział w życiu alkoholika. Terapia z udziałem rodziny może być bardzo oczyszczająca i poprawiająca stosunki między poszczególnymi członkami. Otwarte spotkania grupy anonimowych alkoholików również umożliwiają tego typu opcję przyprowadzenia bliskich. Alkoholizm jest chorobą dotykającą całą rodzinę, dlatego cieszmy się z efektów, które pojawiają się dzięki leczeniu. Pomagajmy sobie nawzajem i wspierajmy alkoholika podczas tej trudnej drogi, z którą się mierzy.