menu

Aplikacje na smartfony do walki z uzależnieniem od alkoholu

22 sierpnia 2021

W dzisiejszych czasach smartfon nie jest już pożądanym produktem, charakterystycznym jedynie dla wyższych sfer społecznych lub klasy biznesowej. W tej chwili posiada go niemal każdy użytkownik mobilnej sieci telekomunikacyjnej, wliczając w to również dzieci i młodzież. Tym samym aparat, kamerę wideo, GPS, komunikatory oraz odtwarzacz muzyki towarzyszy człowiekowi każdego dnia, umilając mu np. powrót do domu. Równie często tego typu telefon stał się urządzeniem wykonywanej pracy. Ciągły rozwój technologiczny otwiera nieograniczone możliwości przed urządzeniami, stale tworząc nowe lub udoskonalając już istniejące aplikacje, programy, a także podzespoły. Warto więc zadać sobie pytania – czy istnieją aplikacje na smartfony, które mogą być przydatne w wychodzeniu z uzależnień, a także jaka funkcję może pełnić współczesna technologia w leczeniu alkoholizmu?

Posługując się jedną z najprostszych definicji alkoholizmu, można powiedzieć, iż jest on uzależnieniem fizycznym i psychicznym od substancji alkoholowych, które spożywane w nadmiarze dewastują organizm chorej osoby. Sam typ alkoholu, jak i jego moc, nie ma w tym aspekcie większego znaczenia. Nawet niskoprocentowe piwo spożywane regularnie w finale wykształca nałogowe sięganie po tego typu trunki, niszcząc zdrowie, jak i zaburzając ogół jej funkcjonowania społecznego. Charakterystyczne dla choroby alkoholowej jest rozwijanie się latami, przechodząc w kolejne fazy rozwojowe. Często alkoholik, zwłaszcza na początku swojej choroby nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, w jakiej się znalazł. Tym bardziej, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna. Można z nią walczyć, uczyć się nowych nawyków i zachowań, jednak niejednokrotnie pod wpływem jedynie małego, pojedynczego bodźca, po wielu latach w dalszym ciągu istnieje ryzyko powrotu do dawnych przyzwyczajeń.

Szacuje się, że w Polsce około 5% dorosłych jest uzależniona od alkoholu. Liczba ta jednak jest zaniżona, ponieważ obejmuje jedynie te osoby, które oficjalnie leczą się w poradniach odwykowych, całkowicie pomijając tzw. HFA – alkoholików wysokofunkcjonujących, niepodejmujących leczenia. Lekarze biją także na alarm – co trzecia Polska spożywa napoje alkoholowe w ciąży.

Aplikacje na smartfony do walki z uzależnieniem

Wiadome jest, że wychodzenie z alkoholizmu to długi i żmudny proces, w którym konieczne jest zastosowanie pomocnych narzędzi. Przykładem może być wykorzystanie dobrodziejstw rozwoju współczesnych technologii, jakim są aplikacje na smartfony pomagające w walce z uzależnieniem. Poniżej znajduje się kilka z nich, na które warto zwrócić swoją uwagę.

Quitzilla – rzuć złe nawyki i uzależnienia

Jest to najbardziej popularna aplikacja. Dzięki niej można na bieżąco śledzić i analizować swoje postępy w walce z alkoholizmem. Użytkując Quitzilla dbasz o własny rozwój, a także możesz dostać nagrodę, np. 50 zł, które do tej pory były wydawane na zakup używek. Zwykle wystarczy około siedem dni, aby aplikacja zezwoliła na wybór nagrody w tym przedziale finansowym. Jest to forma kojarzenia trzeźwości z czymś przyjemnym i pożądanym. Ciekawym rozwiązaniem jest także pokój trofeów, które otrzymuje się za każdy niewielki sukces. Dużym atutem tej aplikacji jest zapewnienie ogromu wsparcia. Można w niej odnaleźć program motywacyjny, który jest szczególnie pomocny przy odczuciu nagłego głodu alkoholowego i chęci powrotu do napojów procentowych. Podsumowując – korzystając z Quitzilla można otrzymać wsparcie, motywację i zachętę do dalszego utrzymywania abstynencji, a także dana osoba ma możliwość monitorowania przebiegu własnej abstynencji.

Helping hand

Aplikacja Helping hand jest pierwszą na rynku, która niesie pomoc psychologiczną każdej osobie, która tego wymaga. Co ciekawe, jest ona dedykowana zarówno osobom borykającym się z uzależnieniami, ale także tym, którzy cierpią z powodu depresji, stanów lękowych i innych zaburzeń psychicznych. W jej funkcjach można odnaleźć pełne wsparcie psychoterapeutyczne, oferowane przez realnych specjalistów z dziedziny leczenia i terapii uzależnień, co jest wręcz niezbędne w przypadku alkoholizmu. Dodatkowo aplikacja ta przewidziała także możliwość pozostawania w kontakcie z fachowcami. Tym samym helping hand jest kompleksowym podejściem, gdzie można uzyskać niezbędne wsparcie, a nawet porozmawiać na temat diagnozy swojego stanu. Dostępne są także inne narzędzia, których celem jest niesienie pomocy przy zrozumieniu własnych problemów i umożliwienie uporania się z emocjami, nawet tymi nieprzyjemnymi. W tym aspekcie warto wyszczególnić materiały wideo, webinary, a także spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Dużą zaletą tej aplikacji jest to, że w jej funkcjach można odnaleźć możliwość wymiany wiadomości pomiędzy osobami o takich samych zaburzeniach. Warto dodać, że helping hand jest aplikacją darmową, zapewniającą anonimowość.

I am sober – jestem trzeźwy

I am sober to kolejna propozycja mogąca być przydatna w walce z uzależnieniem alkoholowym. W jej głównych funkcjach można odnaleźć monitorowanie przebiegu procesu trzeźwienia, a także motywowanie do pozostawania w abstynencji. Jest ona pomocna także w procesie budowania nowych i zdrowych przyzwyczajeń i nawyków. Dzięki niej można także rozmawiać z innymi użytkownikami. Jest to o tyle korzystne, że łatwiej jest pozostać abstynentem, kiedy wokół znajdują się osoby wspierające, ale jednocześnie takie, które mają podobne problemy. Wymiana doświadczeń może być kluczem do dalszych zmian, zwłaszcza, kiedy odbywa się to między osobami okazującymi sobie wzajemne zrozumienie i życzliwość, bez prób oceny czegokolwiek. Inną funkcją jest kalkulator oszczędności, będący elementem motywującym do dalszego trwania w abstynencji. Pokazuje on konkretne kwoty, które dana osoba zaoszczędziła dzięki zaniechaniu kupowania alkoholu.

Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez aplikację I am sober jest to, iż stawia ona codzienne wyzwania przed jej użytkownikiem, z realizacji których należy się codziennie rozliczać. Może się to wydawać uciążliwe, jednak pozwala na budowanie rutyny poprzez wykonywanie najprostszych zadań. W ten sposób można odciągnąć własne myśli od alkoholu, skupiając się na innych, bardziej wartościowych czynnościach, skutecznie utrudniając powrót do swoich dawnych zwyczajów i nałogów.

Alky Recovery

Kolejna propozycja dla osób zmagających się z alkoholizmem to aplikacja Alky Recovery. Za jej pomocą można monitorować stan swojego uzależnienia, notować i przeglądać postępy procesu leczniczo-terapeutycznego, a dodatkowo, można ją w taki sposób spersonalizować, aby pasowała do potrzeb każdej, indywidualnej jednostki zmagającej się z uzależnieniem. W jej funkcjach można spotkać bibliotekę zagadnień, gdzie są opisane i wyjaśnione terminy powiązane z problemem alkoholowym. Dostępny jest także dziennik uczuć i głodu. Alky Recovery jest propozycją stosunkowo młodą, która stale się rozwija. Od niedawna istnieje możliwość prowadzenia regularnych konsultacji z terapeutą uzależnień.

Podsumowanie

Wychodzenie z choroby alkoholowej jest drogą trudną, żmudną i pełną wyrzeczeń. Niejednokrotnie początkowo zmotywowany do zmian alkoholik po pewnym czasie traci zapał do pracy. Spotyka trudności, czasem spotyka się z gorzkim smakiem porażek. W całym procesie zdrowienia, który niejednokrotnie trwa latami, niezwykle ważne są zastosowane narzędzia oraz indywidualnie dobrane formy pomocy, które przeciwdziałają takim sytuacjom. Oprócz profesjonalnych działań odwykowych warto zastosować te mniej oczywiste, jak np. rozwiązania technologiczne. W dzisiejszych czasach każdy jest posiadaczem smartfona z dostępem do Internetu, dlaczego więc nie skorzystać z dobrodziejstw aplikacji, skoro mogą pomóc?