menu

Co zrobić po zakończeniu leczenia alkoholizmu?

11 stycznia 2023

Ukończenie stacjonarnego programu leczenia uzależnień to ogromny rozdział w Twojej historii zdrowienia. Jest to czas świętowania, ale może również powodować niepokój, gdy opuszczasz ustrukturyzowane środowisko stacjonarnego ośrodka rehabilitacyjnego i ponownie uczysz się, jak poruszać się w codziennym życiu. Wiele osób zadaje sobie pytanie: co dalej?

Tak, jak każda osoba jest wyjątkowa, tak samo wyjątkowa jest ich droga do wyzdrowienia. Chociaż nie ma zalecanej ścieżki, która zawsze działa dla wszystkich, istnieje kilka kolejnych kroków, które możesz podjąć, aby pomóc sobie zachować trzeźwość po odwyku szpitalnym.

Stwórz plan kontynuacji opieki

Przed zakończeniem stacjonarnego programu leczenia uzależnień powinieneś mieć możliwość spotkania się ze specjalistą, który pomoże Ci opracować plan leczenia po odwyku i zachować nowo odkrytą trzeźwość. Dla wielu osób zalecana jest dodatkowa terapia indywidualna i grupowa w warunkach ambulatoryjnych, która może obejmować intensywny program ambulatoryjny. Inne opcje opieki mogą również obejmować zalecenia dotyczące trzeźwego życia, kontynuacji sesji opieki lub udziału w innych grupach wsparcia.

Ważne jest, aby myśleć o uzależnieniu jako o długotrwałej lub przewlekłej chorobie, która wymaga ciągłego leczenia i wsparcia. Podobnie, jak w przypadku innych chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie czy astma, zdarzają się nawroty. Jednak nawrót jest bardziej prawdopodobny, jeśli dana osoba przestaje przestrzegać zaleconego planu leczenia medycznego lub klinicznego. Planowanie i kontynuacja leczenia po pobycie w szpitalu pomaga zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.

Poszukaj wsparcia w lokalnej społeczności 

Bez względu na to, na jakim etapie zdrowienia się znajdujesz, posiadanie solidnego systemu wsparcia jest zawsze kluczowe. Jednym ze sposobów na znalezienie zachęty i odpowiedzialności jest rozwijanie zdrowych relacji z innymi osobami, które są w trakcie zdrowienia. Rozumieją zmagania związane z uzależnieniem i mogą zaoferować wgląd w to, w jaki sposób pozostali trzeźwi. Jeśli zwiążesz się z konkretną osobą z co najmniej kilkoma latami trzeźwości, możesz poprosić ją, aby została twoim wsparciem.

Są miliony ludzi, którzy przeszli przez to, czego teraz doświadczasz, co oznacza, że zwykle w każdym regionie istnieją dobrze prosperujące społeczności zajmujące się zdrowieniem. Uczestnictwo w spotkaniach i sesjach grupy wsparcia to najprostszy sposób na podłączenie się do lokalnej społeczności zdrowienia. 

Obecnie istnieje również wiele zasobów online, w których można znaleźć wsparcie, w tym spotkania i grupy w mediach społecznościowych. Koordynator absolwentów twojego programu odwykowego może wskazać wskazówki dotyczące zdrowych zasobów i często może pomóc ci połączyć się z innymi absolwentami i innymi osobami w lokalnej społeczności zajmującej się zdrowieniem.

Skoncentruj się na swoich podstawowych potrzebach fizycznych i emocjonalnych

Połączenie dbania o siebie i samoświadomości to kolejny klucz do zachowania trzeźwości. Dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne pozwala lepiej rozpoznawać i minimalizować wyzwalacze lub inne oznaki niepokoju.

Jedną z technik stosowanych przez osoby powracające do zdrowia jest HALT, który powstał od pierwszych liter angielskich słów: hungry – głód, angry – gniew, lonely – samotność, tired – zmęczenie. To cztery podstawowe uczucia, którymi należy zawsze zarządzać. Ta prosta praktyka może pomóc zachować zdrowe nawyki po leczeniu uzależnień w szpitalu i długo po powrocie do zdrowia.

Głód

Potrzeba jedzenia jest bardzo wyraźna, ale trzeba też zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Zdrowe ciało jest potrzebne do prowadzenia zdrowego stylu życia. Głód reprezentuje również nasze potrzeby emocjonalne. Stworzenie solidnego systemu wsparcia pomoże zaspokoić te potrzeby emocjonalne i uchroni cię przed zachciankami. Jako osoba dochodząca do zdrowia musisz być „nakarmiony” w całym tego słowa znaczeniu.

Gniew

Gniew jest zdrowym wyrazem, ale problemy mogą się pojawić, gdy jest źle zarządzany. Kiedy czujesz złość, zatrzymaj się i spróbuj znaleźć przyczynę swojej złości. Zadaj sobie pytanie, czy warto, a jeśli nie, odpuść. Jeśli twój gniew wymaga wyrażenia, rozważ wyrażenie go w zdrowy sposób poprzez takie działania, jak ćwiczenia lub kreatywny projekt.

Samotność

Na każdym etapie zdrowienia izolacja może być niebezpieczna. Samotność może wywołać negatywne uczucia, a nawet pokusę powrotu do poprzednich nawyków. Możesz temu przeciwdziałać, kontaktując się z przyjaciółmi, rodziną lub społecznością wsparcia. Ilekroć czujesz się samotny, zatrzymaj się i podejmij świadomy wysiłek, aby być bardziej towarzyskim. Zadzwoń do przyjaciela, odwiedź ukochaną osobę. Zamiast zamykać się w sobie, połącz się z tymi, którzy chcą widzieć cię szczęśliwym i zdrowym.

Zmęczenie

W radzeniu sobie z obowiązkami życiowymi nie da się w 100% uniknąć trudnych dni, które Cię wyczerpują. Niskie rezerwy energii mogą prowadzić do zamglenia uczuć i złych decyzji. Dla zdrowia i trzeźwości ważne jest, aby znaleźć czas na odpoczynek i relaks. Doładowanie ciała, umysłu i ducha pomoże pokonać wyzwania i wesprze Twój ogólny stan zdrowia.

HALT może służyć jako przypomnienie, że każdego dnia musimy dbać o nasze podstawowe potrzeby. Dla tych, którzy wracają do zdrowia po nadużywaniu substancji, zwracanie większej uwagi na swoje uczucia może pomóc w zapobieganiu nawrotom. Poświęć chwilę każdego dnia na sprawdzenie siebie. Zapytaj: „Czy jestem głodny, zły, samotny lub zmęczony?” Ocena, jak się czujesz, zajmuje tylko minutę. Takie postępowanie ułatwi radzenie sobie z codziennym stresem i pomoże zachować trzeźwość.

Chociaż ukończenie leczenia uzależnień jest początkiem nowego życia w procesie zdrowienia, nie jest to koniec drogi. Podobnie jak w przypadku leczenia każdej choroby przewlekłej, utrzymanie trzeźwości wymaga uwagi, opieki i zmiany stylu życia. Przygotuj się na sukces, planując działania, zanim opuścisz ośrodek odwykowy i wrócisz do domu. Poszukaj pomocy profesjonalistów w opracowaniu planu i znalezieniu systemu wsparcia. Pamiętaj, że powrót do zdrowia może być ciężką pracą, ale nagrodą jest zdrowe, produktywne życie wolne od nałogów!

Jeśli ty lub ktoś bliski walczycie o zrobienie pierwszego kroku w trzeźwości, istnieją zasoby, które mogą pomóc. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa, powszechnie znana jako Esperal lub Disulfiram. To tabletka przeznaczona do implantacji podskórnej, stosowana w leczeniu alkoholizmu. Lek ten w połączeniu z alkoholem powoduje wiele negatywnych i zagrażających życiu reakcji w organizmie. Esperal może powodować działania niepożądane w postaci nudności i wymiotów u pacjentów spożywających alkohol.