menu

Czy zastrzyk antyalkoholowy lub wszywka alkoholowa Esperal to dobry pomysł, aby nie pić?

30 kwietnia 2022

Choroba alkoholowa to złożone schorzenie, które łączy ze sobą aspekty fizyczne oraz psychiczne. Alkohol uzależnia organizm, powodując odczuwanie przymusu wypicia kolejnej jego dawki. Osoba uzależniona nieustannie myśli o napiciu się, nie jest w stanie funkcjonować jak do tej pory. W skutek uzależnienia dochodzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych, do pogorszenia stanu skóry, włosów oraz paznokci, ale również do zmian w psychice, czasem nieodwracalnych.

Dodatkowo, osoba uzależniona od alkoholu ma problemy z relacjami rodzinnymi, przyjacielskimi i służbowymi, które doprowadzają do rozpadu rodzin, zerwaniu przyjaźni oraz zwolnieniu z pracy. Alkoholizm powoduje konflikty z prawem oraz problemy finansowe.

Należy wiedzieć, że alkoholizm to choroba, którą można skutecznie leczyć. Najważniejsze jest to, by osoba uzależniona sama chciała podjąć leczenie, zmuszanie jej do tego w niczym nie pomoże. Jednymi ze sposobów, które wspomogą leczenie uzależnienia są wszywki alkoholowe Katowice oraz zastrzyki alkoholowe. 

Jak najlepiej leczyć alkoholizm?

Alkoholizm to poważna choroba, która wymaga złożonego oraz długiego leczenia. Tylko podjęcie leczenia przeprowadzonego przez profesjonalnych lekarzy i terapeutów może skutkować powrotem do zdrowia. Niestety, próby leczenia w domu, mogą tylko zniechęcić do wyjścia z uzależnienia, a nawet spowodować jego pogłębienie. Silna wola i dobre chęci, niezależnie od tego jak będą ogromne, nie wystarczą w procesie wychodzenia z alkoholizmu.

Chorobę alkoholową można leczyć zarówno w ośrodkach NFZ jak i prywatnych placówkach. I choć w obu przypadkach terapia jest skuteczna, to ośrodki prywatne dostępne mają krótkie terminy przyjęć oraz najczęściej rozszerzoną ofertę metod proponowanego leczenia. 

Terapia alkoholowa składa się z kilku metod leczenia, które w połączeniu pozwolą osobie uzależnionej odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem. W trakcie trwania leczenia bardzo ważnymi elementami jest terapia indywidualna oraz grupowa, leczenie farmakologiczne oraz ćwiczenia asertywności i wytrwałości w pozostaniu w trzeźwości.

Jeżeli osoba w trakcie leczenia czuje, że nie ma wystarczająco wiele motywacji lub silnej woli, by nie sięgnąć po alkohol, warto by wspomogła się wszywką alkoholową Esperal lub zastrzykiem antyalkoholowym. 

Jakie wyróżniamy metody leczenia alkoholizmu?

Leczenie choroby alkoholowej to proces złożony, który dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Dzieje się tak dlatego, że każda osoba ma inną psychikę, może być na innym etapie uzależnienia oraz różne mogą być przyczyny powstania uzależnienia. 

Ważne jest, by leczenie podjęte było świadomie i bez przymusu, tylko wtedy przyniesie ono zamierzone efekty. W leczeniu alkoholizmu wyróżnia się wiele metod, które odpowiednio ze sobą połączone, pozwolą pokonać nałóg i odzyskać zdrowie. 

Przede wszystkim jest to terapia indywidualna lub grupowa, ale nie tylko. Bardzo ważne są również spotkania z lekarzem w celu zrozumienia mechanizmu powstania swojego uzależnienia oraz wypracowania mechanizmów obronnych, pozwalających w przyszłości pozostać w trzeźwości. Pozostanie w abstynencji wymaga wiele samozaparcia oraz silnej woli, dlatego warto zapoznać się z różnymi metodami radzenia sobie ze stresem czy złością.

Część osób uzależnionych decyduje się również na uczestniczenie w różnego rodzaju warsztatach terapeutycznych, które pozwalają na dotarcie w głąb siebie przy wykorzystaniu niekonwencjonalnych metod. 

Należy pamiętać, że leczenie alkoholizmu nie może sprowadzić się do wyboru tylko jednej metody stosowanej przez krótki okres. Wychodzenie z uzależnienia to proces długotrwały i złożony, jednak warty całego poświęcenia i wysiłku.

Zastrzyk antyalkoholowy – jakie jest jego działanie?

Działanie zastrzyku antyalkoholowego można porównać do działania wszywki alkoholowej Esperal. W przypadku obu zabiegów do ciała osoby uzależnionej wprowadza się substancję czynną Disulfiram, która gdy znajdzie się w krwiobiegu, zaburza działanie metabolizmu alkoholu etylowego. Wystarczy spożycie bardzo małej ilości alkoholu, by Disulfiram uaktywnił się i wywołał szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Zarówno zastrzyk jak i wszywka bez kontaktu z alkoholem, nie dają o sobie znać i pozwalają na normalne funkcjonowanie każdego z pacjentów, który zdecydował się na tego typu metodę wspierającą leczenie uzależnienia.

Zastrzyk antyalkoholowy – skutki uboczne po połączeniu z alkoholem

Zastrzyk antyalkoholowy ma na celu powstrzymanie się od spożywania napojów wyskokowych. Jeśli jednak osoba po zastrzyku złamie abstynencję i napije się,  już po kilku minutach zacznie odczuwać przykre konsekwencje swojej decyzji. Disulfiram w połączeniu z alkoholem etylowym powoduje między innymi:

  • pulsujący ból głowy,
  • biegunkę,
  • wymioty,
  • kołatanie serca,
  • drgawki,
  • lęk i niepokój,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Spożywanie alkoholu w trakcie działania Disulfiramu, zaburza prawidłowe działanie organizmu, a więc może spowodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego tak ważne jest, by zachować pełną abstynencję. 

Na czym opiera się działanie aktywnego składnika zastrzyku antyalkoholowego?

W naturalnych warunkach za rozpad alkoholi w organizmie odpowiedzialna jest wątroba. Przekształca ona alkohol w aldehyd octowy, który następnie zamieniany jest w kwas octowy. Z kolei kwas rozpada się na wodę oraz dwutlenek węgla, dzięki czemu może zostać bezpiecznie wydalony z organizmu. 

W przypadku podjęcia się terapii Disulfiramem, metabolizm ten jest blokowany. Substancja czynna nie pozwala wątrobie wytworzyć odpowiedniego enzymu, co z kolei powoduje nagromadzenie się w ciele aldehydu octowego, który jest substancją trującą. Zaburzenie tej reakcji wywołuje skutki uboczne zbliżone do zatrucia alkoholowego. Dodatkowo, pacjent odczuwa również lęk i niepokój o własne zdrowie i życie, co powoduje, że w przyszłości zaczyna kojarzyć alkohol z czymś nieprzyjemnym i niechętnie po niego sięga.

Terapia zamknięta, ambulatoryjna i dzienna

W przypadku bardzo zaawansowanego uzależnienia od alkoholu najlepiej zastosować leczenie na oddziale zamkniętym. Pozwoli ono skutecznie przeprowadzić leczenie, a chory nie będzie narażony na bodźce zewnętrzne, które mogą go skusić do ponownego sięgnięcia po alkohol. Jeżeli stopień zatrucia toksynami alkoholowymi jest znaczący, w pierwszej kolejności przeprowadza się odtruwanie alkoholowe, które ma na celu wypłukanie toksyn, uzupełnienie gospodarki wodnej i elektrolitowej w organizmie oraz na poprawę kondycji fizycznej pacjenta. Jest to bardzo ważny krok rozpoczynający leczenie, gdyż pacjent musi czuć się wystarczająco silny fizycznie i psychicznie, by móc podjąć dalszą walkę z uzależnieniem.

Istnieje również możliwość leczenia w systemie ambulatoryjnym, który polega na terapii 2- razy w tygodniu. Pomiędzy sesjami pacjent znajduje się w domu, wśród rodziny. Kolejną metodą jest leczenie w dziennym ośrodku leczenia uzależnień. Przy wyborze tej metody leczenia, chory musi od poniedziałku do piątku stawiać się w wybranym ośrodku leczenia, by przebywać w nim 8 godzin.

Warto wspomnieć, że w przypadku zdecydowania się na terapię dzienną lub ambulatoryjną, osoba uzależniona musi wykazać się na tyle silną wolą, by po powrocie do domu nie sięgnąć po alkohol. Takie zachowanie powoduje cofnięcie się do początku leczenia i utratę już dotychczasowych osiągnięć.