menu

Delirium alkoholowe: Czym jest i jak je rozpoznać?

16 lipca 2023 Delirium alkoholowe: Czym jest i jak je rozpoznać?

U kogo może wystąpić delirium?

Delirium alkoholowe to stan, który może wystąpić u osób z ciężkim uzależnieniem od alkoholu, zwłaszcza podczas ostrego odstawienia alkoholu. Jest to poważne, potencjalnie zagrażające życiu schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W tym artykule omówimy, czym jest delirium alkoholowe, jakie są jego objawy i jak je rozpoznać.

Co to jest delirium alkoholowe?

Delirium alkoholowe, nazywane również delirium tremens, to najcięższa forma zespołu odstawiennego alkoholu. Może się pojawić zwykle po 48-96 godzinach od ostatniego spożycia alkoholu, choć czas ten może się różnić. Ta forma zespołu odstawiennego występuje najczęściej u osób, które przez długie lata piły dużo alkoholu i nagle przerwały spożywanie go.

Czynniki ryzyka wystąpienia delirium alkoholowego obejmują wieloletnie nadużywanie alkoholu, wcześniejsze epizody delirium tremens, jak również inne problemy zdrowotne, takie jak infekcje, uszkodzenie wątroby czy problem z odżywianiem.

Objawy delirium alkoholowego

Objawy delirium alkoholowego mogą być bardzo różne i obejmują zarówno objawy fizyczne, jak i behawioralne. Objawy fizyczne to m.in. drżenie (drżenie rąk lub ciała), nadmierne pocenie się, przyspieszone bicie serca, gorączka, wysokie ciśnienie krwi i zaburzenia snu. Możliwe są również objawy neurologiczne, takie jak drgawki.

Objawy behawioralne to między innymi dezorientacja, halucynacje (głównie wzrokowe), drażliwość, intensywny niepokój czy pobudzenie. Mogą wystąpić również zmiany w świadomości, od stanu nadmiernego pobudzenia do letargu.

Jak rozpoznać delirium alkoholowe?

Jeżeli osoba, która przestała pić po długim okresie ciężkiego picia, zaczyna doświadczać powyższych objawów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to delirium alkoholowe. Szczególnie niepokojące są objawy takie jak dezorientacja, halucynacje, skrajny niepokój czy drgawki – te objawy wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Czy delirium alkoholowe jest niebezpieczne?

Tak, delirium alkoholowe jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Bez odpowiedniego leczenia, delirium alkoholowe może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak niewydolność serca, uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest, aby szukać pomocy jak najszybciej.

Leczenie delirium alkoholowego

Delirium alkoholowe jest stanem wymagającym pilnej interwencji medycznej. Leczenie zazwyczaj obejmuje farmakoterapię, która może obejmować leki przeciwdrgawkowe, środki uspokajające, leki przeciwpsychotyczne, a także leki do kontroli objawów takich jak wysokie ciśnienie krwi czy gorączka. Często wymagane jest również wsparcie w zakresie odżywiania i nawodnienia.

Podsumowanie

Delirium alkoholowe to poważny i potencjalnie zagrażający życiu stan, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpoznanie delirium alkoholowego jest kluczowe dla zapewnienia skutecznego leczenia i zapobiegania poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś bliski może doświadczać tego stanu, nie wahaj się szukać pomocy medycznej.