menu

Dolegliwości bólowe po alkoholu

17 listopada 2022 dolegliwosci-bolowe-po-alkoholu

Alkohol jest generatorem złego nastroju oraz powszechnych dolegliwości bólowych. Możesz być pewny, że po imprezie alkoholowej odczujesz różnorodne skutki lokalizujące się w różnych partiach ciała. Bóle wynikają z przepełnienia organizmu toksynami alkoholowymi, których organizm musi się pozbyć. Metabolizm danej substancji to długi proces, podczas którego doskwiera nam kac moralny oraz fizjologiczny. 

Ból żołądka oraz głowy to dwie najpowszechniejsze dolegliwości, których doświadczamy na kacu. Wynikają one z nadmiernego spożycia alkoholu. W kontekście żołądka oraz jelit powinniśmy wiedzieć, że alkohol uszkadza delikatną błonę śluzową obu narządów. Sprawa ma się zupełnie inaczej w związku z bólem głowy. 

Ból głowy po alkoholu – skąd się bierze?

Alkohol jest głownie usuwany z organizmu poprzez proces metabolizmu, który odbywa się w wątrobie. Musi być zatem przekształcony w aldehyd octowy. Ten toksyczny związek odpowiada za charakterystyczny ból głowy, z którym mierzymy się na kacu. To właśnie za jego sprawą odczuwamy mdłości, wymioty oraz drżenia mięśni. Warto również zaznaczyć, że podczas spożywania alkoholu wzrasta nasze ciśnienie tętnicze krwi. Z tego względu powszechny jest ból z tyłu głowy, który wynika z ingerencji w układ krwionośny. Ból oraz ucisk potrafią być nieznośne. Po spożyciu dużych ilości alkoholu może nas dopaść nawet migrenowy ból głowy, który objawia się także nadwrażliwością na dźwięki oraz światło. 

Co stoi za bólem głowy po alkoholu?

Ból głowy po alkoholu nie musi oznaczać za każdym razem kaca. Okazuje się, że jest wiele innych czynników, które mogą doprowadzić do dolegliwości bólowych. 

  • Zaburzenia snu – na pierwszy rzut oka wydaje się, że alkohol sprawdza się doskonale jako środek nasenny. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Alkohol obniża jakość snu, sprawiając, że staje się on nieprawidłowy oraz przerywany. Częstsze wybudzenia w trakcie snu mogą doprowadzać do silnego zmęczenia i niewyspania. W wyniku zmęczenia może się pojawiać zatem nieznośny ból głowy,
  • Odwodnienie – alkohol działa na nasz organizm moczopędnie i wypłukuje wszystkie ważne substancje, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Wraz z utratą płynów tracimy ważne pierwiastki i minerały. Ucisk w głowie może znaleźć swoje źródło w zwykłym odwodnieniu, czego większość z nas nie wie,
  • Zespół abstynencyjny – odstawienie alkoholu, wbrew pozorom, nie jest takie proste. Organizm, który zdążył się zaadaptować do alkoholu może odczuwać jego braki. Taka sytuacja wiąże się z odczuwaniem wielu nieprzyjemnych i groźnych dla życia symptomów. Jednym z nich jest właśnie ból głowy,
  • Interakcja alkoholu z lekami – każdy spożyty przez nas lek, w trakcie oddziaływania alkoholu na organizm może mieć spotęgowane działanie. Gdy połączymy tabletkę z używką możemy doświadczyć wielu niepożądanych dolegliwości, w tym bólu głowy. 

Jaki wpływ ma rodzaj spożywanego trunku na ból głowy?

Rodzaj spożywanego alkoholu nie jest obojętny na nasze samopoczucie na drugi dzień po imprezie. Kac ma odzwierciedlenie w ilości alkoholu, którą wypiliśmy oraz w rodzaju trunku. Wszystko zależy od tego, co znajduje się w alkoholu, który spożywamy. Sam etanol nie sprawi nam takiego bólu głowy, jak na przykład czerwone wino, które w swoim składzie posiada również inne związki, powstałe w procesie produkcji, na przykład siarczyny. Przykładem takich trunków jest wino, szampan oraz whisky. Spożywając piwo również nie jesteśmy w pełni zabezpieczeni przed bólem głowy, ponieważ ten napój jest silnie moczopędny. Łatwiej nam stracić duże ilości wody, jeżeli będziemy spożywać piwo. Większe odwodnienie będzie jednoznaczne z większym bólem głowy. 

Pamiętajmy, że im więcej dodatków, tym większe prawdopodobieństwo obudzenia się z bólem głowy na drugi dzień. 

Czy da się uniknąć bólu głowy?

Najważniejsze, abyśmy kontrolowali swoje picie. Zachowanie umiaru będzie skutkowało mniejszymi dolegliwościami bólowymi. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie nieprzyjemnych objawów. Osoby spożywające alkohol bardzo często zapominają o spożywaniu wartościowych posiłków podczas picia. To bardzo ważne, aby żołądek nie był pusty, gdy decydujemy się na używkę. Warto także pamiętać o podaży płynów obojętnych, takich jak woda, ponieważ dzięki niej będziemy uzupełniać minerały, które alkohol wypłukuje. Szklanka alkoholu powinna się równać jednej szklance wody. Wdrożenie takich nawyków może się okazać bardzo cenne. 

Najlepiej jest spożywać określone rodzaje alkoholu, jeżeli mamy możliwość zadecydować. Najlepiej jest wyeliminować wszystkie czynniki, które mogłyby przerodzić się w późniejszy ból głowy. Pamiętajmy, że każde nadmierne picie może wpłynąć na rozwinięcie się choroby alkoholowej. Uzależnienie generuje same nieprzyjemne objawy, których dla bezpieczeństwa lepiej nie doświadczać. 

Jak sobie radzić z bólem głowy po spożyciu alkoholu? – praktyczne rady

Każdy, kto po całej nocy picia budzi się ze straszliwym bólem głowy, potrzebuje szybkich działań, które ułatwią mu normalne funkcjonowanie. Najczęstszym działaniem jest zażywanie tabletek przeciwbólowych. Niestety nie jest to polecana metoda, ze względu na możliwość interakcji pozostałości alkoholu z lekiem. Jest to prosta droga do uszkodzenia wątroby. Z tego względu warto poszukać, czegoś mniej inwazyjnego. Najlepiej zastosować bezpieczne, domowe sposoby. 

Radzenie sobie z bólem głowy możemy zacząć od porządnego śniadania. Jajecznica jest najlepszym wyborem, ze względu na zawartość cysteiny. Ponadto warto zjeść coś z zawartością cukru, który przyspieszy usuwanie alkoholu z organizmu. Pomocny może się okazać nawet zimny prysznic, który sprzyja zwężaniu się naczyń krwionośnych. Pamiętaj o uzupełnianiu płynów, najlepiej z dodatkiem cytryny, która jest bogata w witaminę C. Jeżeli spożyliśmy bardzo dużo alkoholu możemy przygotować sobie napój elektrolitowy. W aptece znajdziemy wiele środków, po które warto sięgnąć w walce z kacem. 

Co, gdy ból głowy utrzymuje się dłużej niż zwykle?

Niektóre imprezy alkoholowe kończą się kilkudniowym bólem głowy, z którym nie wiadomo, jak sobie radzić. Jest wiele czynników, które mogą odpowiadać za ten stan. 

  • Starsze osoby mogą silniej przeżywać ból głowy po alkoholu, ponieważ ich organizm z biegiem lat nie ma już tak dużej zdolności do regeneracji,
  • Niektóre składniki alkoholu mogą powodować naszą nadwrażliwość. Gluten, który możemy spotkać w piwie lub siarczyny, charakterystyczne dla win mogą pogłębiać różnego rodzaju bóle,
  • Kobiety w trakcie miesiączki powinny uważać na spożywany alkohol, ponieważ w trakcie menstruacji są podatniejsze na odwodnienie,
  • Interakcja z antybiotykami,
  • Interakcja z lekami, które mają związek z funkcjonowaniem wątroby i nerek. Niektóre środki mogą zaburzać proces rozkładu alkoholu, co wpływa na potęgowanie się dolegliwości bólowych,
  • Spożywanie alkoholu bez uprzedniego zjedzenia pełnowartościowego, sycącego posiłku może obciążać organizm, tym samym wydłużając okres regeneracji.