menu

Funkcje seksualne po alkoholu

19 listopada 2021

Alkohol utożsamiany jest z środkiem, który wykazuje zdolność do pobudzenia zmysłów, zwiększenia pożądania, a także umożliwia zrelaksowanie i rozluźnienie się. Dzięki niemu osoby nieśmiałe stają się bardziej pewne siebie, a posiadane kompleksy idą w chwilowe zapomnienie. Z drugiej strony, osoby, które nadmiernie korzystają z napojów alkoholowych muszą się liczyć z pojawieniem się objawów somatycznych po jego spożyciu. Typową reakcją jest tutaj kac i zatrucie alkoholowe, przy czym konsekwencje picia etanolu w dłuższej perspektywie mogą objawić się w formie uszkodzeń wątroby, chorób trzustki, uszkodzeń mózgu, a także dysfunkcji pracy serca. Dodatkowo badania naukowe potwierdzają, że alkohol w negatywny sposób wpływa na zdrowie psychiczne i funkcje prokreacyjne. W tym obszarze alkohol wywołuje zaburzenia hormonalne. Pojawiają się problemy z erekcją, spada libido, a także występuje niemożność w osiągnięciu orgazmu.

Nie ma więc możliwości, że napoje alkoholowe nie sprzyjają męskim siłom witalnym. Szacuje się, że blisko 90% alkoholików wykazuje zaburzenia życia seksualnego. Mogą one dawać różne objawy. Klasyczna jest tutaj impotencja, która pojawia się u ponad połowy mężczyzn wykazujących cechy uzależnienia od alkoholu. Z kolei inni cierpią z powodu obniżenia libido. Jeszcze inni skarżą się na niemożność szczytowania i na brak wytrysku.

Oczywiście skala zniszczeń w organizmie wywołanych destrukcyjnym działaniem alkoholu jest znacznie większa. To, co dodatkowo prowadzi do obniżenia jakości życia seksualnego i zdolności prokreacyjnych, a jest związane z nadmierną konsumpcją omawianej używki to: pojawienie się zaburzeń hormonalnych, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, nieprawidłowa glikemia, zmiany zanikowe jąder, choroby wątroby. Niestety, problemy seksualne występują nie tylko w sytuacji, kiedy mężczyzna znajduje się pod ewidentnym wpływem alkoholu, ale również w epizodach trzeźwości.

Dlaczego po alkoholu trudniej jest uzyskać i utrzymać erekcję?

Erekcja jest złożonym procesem, który wymaga udziału licznych czynników o podłożu naczyniowym, psychologicznym, neurologicznym oraz biochemicznym. Wbrew pozorom, spożycie alkoholu wpływa na osłabienie odczuwanych bodźców, co może doprowadzić do sytuacji, gdzie podczas zbliżeń intymnych typowa stymulacja seksualna będzie niewystarczająca i zbyt mało intensywna dla danego mężczyzny, aby wywołać, a później utrzymać podniecenie seksualne. Problem komplikuje fakt, że alkohol często spożywany jest przed seksem, aby usprawnić przepływ krwi i zwiększyć ukrwienie narządów. Niestety, prawda jest taka, że napoje alkoholowe w aspekcie układu krwionośnego wyrządzają więcej szkód niż pożytku. Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj rozregulowanie ciśnienie tętniczego. Zaczyna ono gwałtownie się wahać, przez co dochodzi do rozregulowania mechanizmów odpowiedzialnych za powstanie i utrzymanie wzwodu.

Wpływ alkoholu na życie seksualne kobiet i mężczyzn

Nadmierne spożywanie etanolu negatywnie wpływa nie tylko na aktywność seksualną u mężczyzn, ale również za jego sprawą dochodzi do zaburzeń kobiecych cykli miesiączkowych. Wiele osób twierdzi, że ze względu na rozluźnioną działaniem alkoholu atmosferę, pomaga on w sprawach intymnych. Prawda niestety jest inna. Kiedy człowiek spożywa napoje wyskokowe, w jego organizmie dochodzi do zmian w poziomie glukozy we krwi, co w negatywny sposób odbija się na układzie nerwowym, jak i na ogólnym samopoczuciu danej osoby. Taki stan nasila stres, który doprowadza do braku wzwodu, braku wytrysku lub spadku libido, w tym również u kobiet. W ten sposób między dwojgiem chętnych osób może w ogóle nie dojść do zbliżenia. Już jedna lamka wina lub jeden drink może skutkować anorgazmią, czyli brakiem możliwości szczytowania, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Podsumowując, alkohol może na chwile pomóc zwiększyć pewność siebie i zapomnieć na krótki czas o swoich kompleksach, co może być korzystne w aspekcie życia seksualnego. Jednak decydując się na jego spożycie przed stosunkiem należy wziąć pod uwagę potencjalne zaburzenia jakości życia seksualnego, które mogą powstać pod jego wpływem.

Alkohol a erekcja – wpływ alkoholu na potencję

Jednym ze skutków nadużywania alkoholu jest impotencja alkoholowa, wywołująca zaburzenia erekcji. Jest ona typem męskiej dysfunkcji seksualnej. Typowym objawem dla tej przypadłości jest brak wzwodu lub ejakulacji. Impotencja wywołana alkoholizmem wywołuje nieprzyjemne dolegliwości i utrudnia funkcje seksualne mężczyzn.

Przyczyny pojawienia się impotencji alkoholowej u mężczyzn:

Impotencja po alkoholu występuje z reguły na skutek następujących powodów:

  • Posiadaniem schorzeń i chorób przewlekłych, do których zalicza się m.in.: marskość wątroby, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki,
  • Zbyt niskie stężenie testosteronu, którego rozkład następuje w wątrobie. Kiedy mężczyzna pije alkohol w jego organizmie dochodzi do spadku niniejszego hormonu płciowego. Następnie dochodzi do obniżenia się libido, czego konsekwencją jest problem z osiągnięciem podniecenia, brak wzwodu, co może skutkować niemożnością odbycia stosunku lub brakiem satysfakcji,
  • Pojawieniem się zaburzeń o podłożu układu krwionośnego. Na skutek działania alkoholu dochodzi do nieprawidłowości w procesach myślowych, zmniejsza się ochota na seks, a także pojawiają się problemy z erekcją,
  • Wystąpieniem nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego,
  • Epizodami zaburzeń psychicznych i emocjonalnych.

Choroby wątroby i problemy ze wzwodem

Nadużywanie alkoholu prowadzi do nieprawidłowej pracy wątroby, a w konsekwencji chora wątroba odpowiada za rozregulowanie gospodarki biochemicznej, w tym pojawiają się zaburzenia erekcji. Jeżeli problemy ze wzwodem są na tle zmian wątrobowych, konieczna będzie zmiana diety i całkowite odstawienie alkoholu. Należy również udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia dalszych badań diagnostycznych.

Impotencja alkoholowa – leczenie

Najbardziej skuteczną profilaktyką zaburzeń seksualnych jest odstawienie alkoholu, przy czym nie chodzi tutaj o zachowanie abstynencji chwilę przed stosunkiem, ale duże znaczenie ma tutaj ogólna wstrzemięźliwość alkoholowa w życiu codziennym. Oczywiście wszystko jest dla ludzi. Raz na jakiś czas wypite piwo, lampka wina, czy też drink nie wywoła spustoszeń w ludzkim organizmie, jednak należy mieć na uwadze, że etanol jest szkodliwy, a głównym produktem jego metabolitu jest silnie toksyczny aldehyd octowy.

Jeżeli dana osoba zauważyła u siebie problemy ze zdrowiem, powinna zastanowić się nad tym, czy ilość wypijanego przez nią alkoholu mieści się w granicach normy. Jeżeli nie, warto rozważyć podjęcie profesjonalnego leczenia i terapii alkoholizmu. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie kliku metod antyalkoholowych. Na początek powinno się przygotować ciało do dalszych działań. z tego powodu zaleca się odtruwanie alkoholowe. Dalsze działania można prowadzić jednocześnie, przy czym Pacjent powinien być pod opieką psychoterapeuty, a także uczęszczać na spotkania grup wsparcia, takich jak AA. Jeżeli mimo wsparcia w dalszym ciągu ma problemy z utrzymaniem motywacji i samozaparcia dobrą praktyką będzie tutaj zastosowanie wszywka alkoholowa Zabrze, która w swoim składzie posiada substancję czynną o nazwie Disulfiram. Jest to farmakologiczna metoda awersyjna, której celem jest wywołanie negatywnych skojarzeń z alkoholem na podstawie objawów psychosomatycznych, pojawiających się po połączeniu etanolu z Disulfiramem.