menu

Jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu?

3 lutego 2025 Jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu?

Trzustka i wątroba są niezwykle podatnymi na obciążenia narządami w naszym organizmie. Wieloletnie stosowanie niewłaściwej diety, przyjmowanie leków, a przede wszystkim – spożywanie alkoholu wpływa bardzo negatywnie na pracę wątroby i trzustki. Taki styl życia w konsekwencji doprowadza do wielu chorób, a nawet niewydolności tych niezwykle ważnych dla naszego zdrowia organów. Warto więc wiedzieć, zwłaszcza jeżeli nie stronimy od napojów procentowych, jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu, jak długo regeneruje się wątroba, a jak długo zajmuje to trzustce – i czy jest to w ogóle możliwe. Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Alkohol a jego wpływ na wątrobę i trzustkę

Wątroba należy do niezwykle ważnych organów układu pokarmowego, odpowiadając przy tym za szereg istotnych dla naszego zdrowia funkcji. Jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Wspiera równowagę gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej oraz białkowej, gromadzi zapasy witamin, odpowiada za funkcje immunologiczne naszego organizmu. Wytwarza żółć i pełni rolę narządu niezwykle istotnego w procesie detoksykacji naszego organizmu dzięki neutralizatorom toksyn. Jednocześnie jest narażona na ich działanie silniej niż pozostałe narządy, gdyż to w niej dochodzi do rozkładu tychże toksyn.

Trzustka z kolei odpowiada za metabolizm cukrów oraz produkuje niezbędne do trawienia białek i tłuszczów enzymy trzustkowe. Pełni zatem dwie kluczowe funkcje w naszym organizmie: dostarcza naszym jelitom enzymy niezbędne do trawienia składników odżywczych oraz odpowiada za produkcję hormonów regulujących poziom glukozy we krwi.

Alkohol etylowy jest niestety bardzo często spożywanym produktem, a wchodzącym w bezpośrednią reakcję z trzustką i wątrobą. Jedynie kilka procent etanolu wydalane jest z wydychanym powietrzem oraz moczem. Ponad 90 procent substancji zostaje rozłożone właśnie w wątrobie. Dochodzi do tego za sprawą enzymu, który trawi alkohol, zwanego dehydrogenazą alkoholową (z ang. alcohol dehydrogenase, w skrócie: ADH). Dehydrogenaza alkoholowa pozwala na rozłożenie alkoholu etylowego do aldehydu octowego – czyli silnie toksycznej substancji, na której działanie narażona jest wątroba. Z kolei wysoki indeks glikemiczny alkoholu powoduje duży wyrzut insuliny, co zaburza pracę trzustki odpowiadającej za regulację poziomu glukozy w naszym organizmie.

Choć na co dzień spożywamy wiele produktów, które wykazują szkodliwe działanie dla naszej wątroby i trzustki, to alkohol jest produktem o wyjątkowo niekorzystnym działaniu. Regularnie spożywany nie tylko zaburza prawidłową pracę trzustki, ale również niszczy komórki wątroby. Może przyczyniać się do rozwoju chorób takich jak ostre zapalenie trzustki, marskość wątroby lub doprowadzić do ich niewydolności.

Chora wątroba – objawy

Chora wątroba wysyła sygnały takie jak:

  • żółte plamy na skórze,
  • zażółcenie białek oczu,
  • nudności i/lub wymioty,
  • bóle w prawym podżebrzu,
  • wymiotowanie żółcią,
  • osłabienie.

Chora trzustka – objawy

Chora trzustka wysyła sygnały takie jak:

  • bóle w nadbrzuszu, często promieniujące do pleców lub opasające,
  • nudności i/lub wymioty,
  • zatrzymanie gazów i stolca,
  • gorączka – temperatura może sięgać nawet 39-40 stopni Celsjusza,
  • żółtaczka.

Czy wątroba się regeneruje?

Pacjenci zmagający się z chorobami wątroby mogą zacząć się zastanawiać, czy wątroba się regeneruje i jak długo regeneruje się wątroba. Czy to w ogóle jest możliwe? Z uwagi na istotną funkcję wątroby, czyli detoksykację organizmu, takie pytania nie dziwią. Otóż zdrowa wątroba jest w stanie regenerować się samoistnie. Niestety, wszelkie jej obciążenia i zmiany chorobowe w obrębie tego narządu wpływają negatywnie na jej zdolności regeneracyjne.

Czas regeneracji wątroby jest zróżnicowany, zwłaszcza jeśli jej uszkodzenia wynikają ze spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Szacuje się, że wątroba u przeciętnej osoby potrzebuje od 4 tygodni na regenerację, podczas gdy regeneracja wątroby alkoholika może zająć nawet kilka miesięcy lub lat.

Są to wciąż bardzo optymistyczne prognozy – istnieją takie stany chorobowe wątroby, w których ta nie będzie w stanie się zregenerować nigdy. Za tak niebezpieczny dla zdrowia stan najczęściej odpowiada marskość wątroby – czyli postępujące zwłóknienie miąższu, które stopniowo uszkadza strukturę wątroby i prowadzi do śmierci chorego. Na marskość wątroby w szczególności narażone są osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu.

Czy trzustka się regeneruje?

Niestety regeneracja trzustki to proces znacznie trudniejszy niż w przypadku regeneracji wątroby. Ograniczone zdolności trzustki do regeneracji powodują, że istotniejsza dla utrzymania zdrowia tego organu będzie profilaktyka.

Jak zregenerować wątrobę i trzustkę?

Niektóre stany chorobowe wątroby pozwalają na jej autoregenerację, natomiast gorsza sprawa ma się z trzustką, której zdolność do regeneracji jest niska. W przypadku obu tych narządów najlepszym sposobem, aby wspomóc ich regenerację, będzie wprowadzenie zmian w naszym codziennym trybie życia.

  • Zdrowa dieta – czyli dieta bogata w prozdrowotne dla wątroby i trzustki produkty. Wśród nich znajdziemy: awokado, buraki, marchew, warzywa liściaste, a nawet cytrusy. Są to produkty bogate w substancje wspomagające pracę tych narządów.
  • Eliminacja tłustych i smażonych potraw – choć można wpisać to w poczet zdrowej diety, warto wyodrębnić tę kwestię. Tłuste i smażone potrawy bardzo obciążają trzustkę i wątrobę, powodując np. stłuszczenie wątroby lub przyczyniając się do rozwinięcia ostrego zapalenia trzustki. Warto ograniczyć lub, jeżeli nasz stan zdrowia nas do tego zmusza, całkiem zrezygnować z takich produktów.
  • Unikanie alkoholu – alkohol wykazuje niezwykle szkodliwe działanie nie tylko dla pracy, ale także struktur wątroby i trzustki. W celu regeneracji tych narządów wskazane jest jego bezwzględne odstawienie.
  • Nawadnianie się – woda wspomaga procesy metaboliczne w naszym organizmie, bierze też czynny udział w procesie detoksykacji wątroby. Pamiętajmy, aby spożywać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Detoks wątroby i trzustki – domowe sposoby

Regenerację wątroby i trzustki warto wspomóc także pewnymi domowymi sposobami – czyli wdrożeniem do codziennej diety konkretnych produktów, które warto mieć w swojej kuchni z uwagi na ich drogocenne działanie. Oto one:

  • kurkuma – jej składnik aktywny, kurkumina, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne,
  • zielona herbata – jest bogata w antyoksydanty,
  • ostropest plamisty – roślina lecznicza, której ważnym składnikiem jest sylimaryna, czyli substancja często wykorzystywana do leczenia chorób wątroby, wykazująca właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Leki na wątrobę i trzustkę?

W przypadku niepokojących objawów, które wskazywałyby na problemy z wątrobą lub trzustką, przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza. To on zleci odpowiednie badania, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Żadne sposoby domowe ani profilaktyka nie zastąpią prawidłowo dobranego leczenia.

W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, które wspomogą pracę wątroby lub trzustki. Istnieją odpowiednie leki, zawierające składniki aktywne pomocne w stanach chorobowych tychże narządów, jednakże są one stosowane przy cięższych przypadkach i wydawane jedynie na receptę.

W aptekach można znaleźć również preparaty dostępne bez recepty, które mogą łagodzić niektóre dolegliwości. Najczęściej są to preparaty zawierające fosfolipidy sojowe, którym przypisuje się działanie ochronne miąższu wątroby. Warto jednak skonsultować taki zamiar z lekarzem.