menu

Mity na temat wszywki alkoholowej krążące w społeczeństwie

3 stycznia 2023

Wszywka alkoholowa to lek stosowany podczas leczenia choroby alkoholowej. Esperal jest terapią awersyjną, gdyż ma wzbudzić u osoby uzależnionej wstręt i awersję do alkoholu. Dzieje się tak za sprawą działania zaszytego pod skórą Esperalu, który w połączeniu z alkoholem daje silne objawy zatrucia alkoholowego. Wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą do walki z chorobą alkoholową.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Aby móc skutecznie obalać mity na temat wszywki alkoholowej najpierw należy wytłumaczyć jak ona działa. Lekarz pod skórą pacjenta umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Substancja czynna, disulfiram, uwalniana jest do organizmu. Odpowiada ona za blokowanie enzymu rozpoczynającego proces dehydrogenazy aldehydowej. Powoduje to, że etanol nie może zostać rozłożony do nieszkodliwego dla organizmu kwasu octowego. Jego metabolizm kończy się w połowie drogi na produkcie szkodliwego dla organizmu aldehydu octowego. Nagromadzenie się aldehydu octowego w organizmie daje nieprzyjemne objawy silnego zatrucia alkoholowego. 

Osoba spożywająca nawet niewielką dawkę alkoholu już w ciągu kilku minut odczuje silne i nieprzyjemne dolegliwości takie jak wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca, skoki ciśnienia czy potliwość. 

Mit nr 1 – wszywkę alkoholową można przepić

Stwierdzenie, że wszywkę alkoholową można przepić jest nieprawdziwe. Każda osoba posiadająca wszywkę alkoholową doświadczy jej działania  za każdym razem, gdy spożyje alkohol. Wszywka alkoholowa działa przez cały czas tak samo silnie. Oznacza to, że każdorazowe spożycie alkoholu wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Esperal nie przyzwyczaja się do etanolu, dlatego nie ma możliwości przepicia wszywki alkoholowej.

Substancja czynna, która wydzielana jest do krwioobiegu pacjenta odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. To dzięki zawartemu w tabletkach disulfiramowi etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej rozkłada się do stanu aldehydu octowego a jego dalszy rozkład jest niemożliwy. Nagromadzenie się w organizmie aldehydu octowego wywołuje silne zatrucie alkoholowe. 

Mit nr 2 – Wszywka alkoholowa leczy chorobę alkoholową

Stwierdzenie to jest nieprawdziwe, gdyż wszywka alkoholową jest skuteczną metodą wspomagająca w walce z chorobą alkohoową. Należy jednak podkreślić, że Esperal nie jest samodzielna metodą do walki z uzależnieniem od alkoholu. Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej, oznacza to, że ma wzbudzać ona w pacjentach strach i wstręt przed i do alkoholu. Spożycie alkoholu podczas posiadania wszywki alkoholowej wiąże się z doświadczaniem nieprzyjemnych dolegliwości takich jak drgawki, potliwość, zaczerwienienie skóry twarzy, biegunka, bóle głowy, przyspieszona akcja serca czy skoki ciśnienia. To występowanie tych dolegliwości ma odstraszać osoby uzależnione przed spożywaniem alkoholu a nie Esperal sam w sobie. Warto również podkreślić, że Esperal nie wpływa na postrzeganie, ani odczucia, dlatego pacjent nadal może odczuwać silną potrzebę napicia się. Aby osoba pijąca problemowo umiała opanować swój głód alkoholowy i nie dawać wygrywać pokusom powinna udać się na terapię. To dzieki terapii leczenia uzależnień, w której jednostka uczestniczy między innymi w terapii indywidualnej oraz grupowej, osoba uzależniona jest w stanie zmienić swój sposób myślenia i schemat działania. Podczas terapii jednostka zostaje wyposażona w narzędzia, które pomogą jej radzić sobie w sytuacjach trudnych bez alkoholu. Jedynie holistyczne podejście oraz wielotorowe leczenie choroby alkoholowej może dać długotrwałe i pozytywne efekty w postaci długiego okresu abstynencji. 

Mit nr 3 – Esperal można zaszyć bez zgody osoby pijącej alkohol problemowo

To nieprawdziwe stwierdzenie, którego niezwykle boją się chorzy udający się na leczenie. Według obowiązującego w naszym kraju prawa, aby móc przeprowadzić zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na przyjęcie Esperalu. Stosowanie wszywki alkoholowej zaleca się pacjentom, którzy podjęli samodzielną i świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu, jednak potrzebują dodatkowego wzmocnienia, aby unikać tej substancji. Według obowiązującego prawa nawet bliska osoba nie może poprosić lekarza o podanie wszywki alkoholowej bez zgody pacjenta

Mit nr 4 – zaszycie wszywki alkoholowej jest bardzo bolesnym zabiegiem.

Jest to nieprawdziwe stwierdzenie, gdyż dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Cała procedura medyczna trwa około 30 minut, wykonywana jest przez chirurga. Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe i dopiero, gdy zacznie ono działać przechodzi do podskórnego podawania Esperalu. Po zabiegu pacjent nie musi przechodzić procesu rekonwalescencji. Jeszcze tego samego dnia osoba po zabiegu może wrócić do wykonywania codziennych i zawodowych aktywności. Zaleca się jednak, aby przez okres około czternastu dni unikać podejmowania się aktywności fizycznej lub dźwigania ciężkich przedmiotów. 

Mit nr 5 – zabieg wszycia Esperalu jest niebezpieczny

To kolejne nieprawdziwe stwierdzenie. Rozwój medycyny pozwala nam na wykonywanie coraz bardziej rozwiniętych zabiegów. Jednak każda procedura medyczna niesie za sobą pewne standardy tak, aby zapewnić pacjentowi jak największe bezpieczeństwo. Specjalista wykonuje zabieg w sterylnych warunkach, z zachowaniem zasad aseptyki. Zabieg wszycia Esperalu jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym. Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko. Zabieg jest bezpieczny pod warunkiem, że wykonuje go lekarz specjalista, w odpowiednich warunkach przy użyciu sterylnych narzędzi. Należy zawsze wybierać doświadczonych lekarzy. 

Mit nr 6 – Esperal traci swoją moc wraz z upływem czasu

Jest to nieprawdziwe stwierdzenie, gdyż Esperal działa tak samo silnie przez cały okres. Działanie wszywki alkoholowej zostało określone na czas od ośmiu do dwunastu miesięcy. W tym czasie do krwi osoby uzależnionej wydzielana jest substancja czynna, odpowiadająca za blokowanie rozkładu alkoholu w wątrobie. Oznacza to, że każdorazowe spożycie alkoholu wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Dolegliwości zatrucia alkoholowego zostaną wywołane nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu po upływie kilku miesięcy od zabiegu. 

Mit nr 7 – wszywka alkoholowa jest refundowana

Powyższe stwierdzenie jest fałszywe, dlatego że zabieg wszywki alkoholowej w naszym kraju nie jest refundowany. Oznacza to, że pacjent musi zapłacić za niego z prywatnych pieniędzy. Cena podskórnego podania wszywki alkoholowej oscyluje w granicach kilkuset złotych. Koszt tego zabiegu waha się w zależności od wybranej kliniki, miejsca oraz lekarza, który dokonuje zabiegu. Pamiętaj jednak, że w Polsce jest bezpłatna możliwość leczenia choroby alkoholowej. Aby z niej skorzystać zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. Aby skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień musisz uzyskać od lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatry skierowanie na leczenie.