menu

Mój mąż jest uzależniony od alkoholu, jak z nim rozmawiać?

22 marca 2023

Choroba alkoholowa wpływa nie tylko na życie osoby uzależnionej od alkoholu, ale również  bliskich tej osoby.  Pomocy w leczeniu choroby alkoholowej niewątpliwie potrzebuje osoba uzależniona. Jednak pomocy psychologicznej potrzebują również partnerki/żony mężczyzn pijących alkohol problemowo oraz ich dzieci. Osoby zamieszkujące z osobą uzależnioną od alkoholu żyją w permanentnym stresie. Nigdy nie wiedzą jak zachowa się pijany ojciec czy mąż. Rozmowa z osobą w stanie upojenia alkoholowego z pewnością nie należy do łatwych. Czy są sprawdzone sposoby na to, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu, aby nie wywołać w niej agresji? 

Osoba uzależniona nie widzi problemu w nadużywaniu alkoholu – co wtedy?

Choroba alkoholowa jest nieuleczalna i potencjalnie śmiertelna. Oznacza to, że osoba uzależniona już  nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Nieleczone uzależnienie od alkoholu może przynieść poważne skutki a w konsekwencji śmierć. 

Osoby, które żyją z osoba uzależnioną od alkoholu w jednym gospodarstwie narażone są na współuzależnienie od alkoholu. Absolutnie nie chodzi tutaj o wspólne spożywanie alkoholu, ale o wyręczanie osoby uzależnionej z jej obowiązków, sprzątanie skutków nadużywania alkoholu, kontrolowanie, sprawdzanie, czy branie odpowiedzialności za te osoby. 

Jak więc rozmawiać z osobą, która nie widzi własnego problemu?

  • przede wszystkim staraj się uspokoić i nie podnosić głosu. Kłótnia nie wniesie nic pozytywnego. Spowodować może jedynie złożenie obietnic, które pozostaną bez pokrycia. Jednak awantura nie sprawi, że osoba uzależniona zrozumie swój problem a dodatkowo może wywołać agresję u męża
  • nie bierz odpowiedzialności za osobę uzależnioną. Nie wylewaj jej alkoholu, nie kontroluj, nie śledź. Osoba uzależniona od alkoholu tak czy siak będzie spożywała alkohol. Pamiętaj jednak, aby nie dawać mężowi przyzwolenia na spożywanie alkoholu. Nie kupuj mu alkoholu, nie sprzątaj po nim rozrzuconych butelek, nie wyręczaj go w obowiązkach, nie tłumacz przed innymi… Pozwól mu poczuć konsekwencje własnego picia
  • rozmawiaj i staraj się zrozumieć. Chociaż to niezwykle trudne, gdy w grę wchodzą emocje to staraj się zrozumieć swojego męża i jego motywację. Pozwoli Ci to na dobór odpowiednich argumentów, które mogą zachęcić go do podjęcia terapii leczenia uzależnień. Pamiętaj jednak, aby wspierając męża, nie zatracać siebie

Osoba uzależniona od alkoholu nie chce podjąć leczenia – czy mogą ją do tego zmusić?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że leczenie choroby alkoholowej pod przymusem nie ma większego sensu. Ponieważ po zakończeniu tego procesu osoba ta prawdopodobnie wróci do nadużywania alkoholu. Skuteczność leczenia choroby alkoholowej zależna jest od motywacji pacjenta oraz jego ciężkiej pracy. 

Czy można zmusić kogoś do podjęcia leczenia? Tak, można w tym celu udokumentować chorobę tej osoby oraz szkodliwość jej czynów i udać się do prawnika, który skieruje sprawę do sądu. Jednostka może otrzymać wtedy sądowy nakaz podjęcia leczenia choroby alkoholowej. 

Jednak terapia leczenia uzależnień opiera się na zrozumieniu. Osoba uzależniona od alkoholu musi uświadomić sobie swój problem oraz zrozumieć, że jest uzależniona od alkoholu. Należy pamiętać, że jest to walka na całe życie, dlatego tak ważna jest motywacja pacjenta do podjęcia terapii. 

Dodatkową alternatywą jest zastosowania wszywki alkoholowej. Działa ona przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Dzięki wywoływaniu silnych objawów po spożyciu alkoholu jest bardzo skuteczna. Osoby uzależnione, które zdecydowały się na zabieg podskórnego podania Esperalu nie spożywają alkoholu. 

Czym jest zespół Otella?

Zespół Otella to jeden ze skutków choroby alkoholowej. Objawia się on chorobliwą zazdrością do swojej partnerki. Według przeprowadzonych badań, Zespół Otella dotyka aż 30% mężczyzn uzależnionych od alkoholu. Osoby te bezpodstawnie oskarżają swoje partnerki o zdradę. Mężczyźni chcą udowodnić zdradę i kłamstwo partnerki za wszelką  cenę.  Zdarzają się przypadki, w których mężczyzna śledzi swoją partnerkę, kontroluje, podsłuchuje, sprawdza jej rzeczy i wiadomości. Wszystko to może wykorzystać, aby bezpodstawnie oskarżać swoją żonę o zdradę. 

Mężczyzna ten staje się bardzo podejrzliwy i nieufny. Wszelkie zapewnienia kobiety nie są wystarczające. Bardzo często doprowadza to do wystąpienia u mężczyzny zachowań agresywnych. Podłożem Zespołu Otella jest nadużywanie alkoholu. Rozwój tej choroby może być wynikiem braku pewności siebie oraz chorobliwej podejrzliwości. 

Kobieta oskarżona o zdradę może znajdować się w wielkim niebezpieczeństwie. Bardzo często nawet uwolnienie się od partnera (zerwanie kontaktów) nie przynosi jej spokoju, gdyż mężczyzna ten nie pojmuje, że jego związek się skończył i dalej nachodzi kobietę. 

Zespół Otella – jak się go diagnozuje?

Zespół Otella diagnozuje psychiatra na podstawie testów psychologicznych.  Niezbędne jest podjęcie psychoterapii. Lekarz może włączyć również leczenie farmakologiczne. Nie wystarczy samo zaprzestanie spożywania alkoholu. 

Objawy Zespołu Otella to:

  • poszukiwanie dowodów zdrady partnerki na siłę
  • podejrzenia i oskarżenia, że partnerka ma licznych kochanków
  • obsesyjne myśli o zdradzie partnerki
  • agresywne zachowania w stosunku do partnerki oraz jej potencjalnych kochanków
  • nadmierna kontrola partnerki w poszukiwaniu dowodów na zdradę
  • szukanie sposobów na zdobycie dowodów potwierdzających niewierność partnerki

Leczenie Zespołu Otella może trwać przez całe życie. 

Choroba alkoholowa – jakie emocje panują w domu?

W rodzinie, w której występuje uzależnienie od alkoholu panuje permanentny stres, stach i niepewność. Emocje te negatywnie wpływają na zdrowie żony i dzieci. Bliscy osoby uzależnionej od alkoholu nigdy nie wiedzą w jakim stanie tata czy mąż wrócą do domu oraz co wywoła awanturę. Niemożliwość otwartego wyrażania emocji bardzo często objawia się w ciele. Dzieci mogą doświadczać częstych bóli brzucha, głowy czy innych reakcji somatycznych. Wszystko to może przynieść opłakane skutki w przyszłości. 

Choroba alkoholowa męża – a moje współuzależnienie, co to oznacza?

Zjawisko współuzależnienia jest bardzo częstym w rodzinach z problemem alkoholowym. Bliscy osoby uzależnionej od alkoholu podejmują się walki z uzależnieniem. Chcą za wszelką cenę pomóc mężowi czy tacie.  Współuzależnienie to branie odpowiedzialności za osobę uzależnioną. Wyręczanie jej z obowiązków, krycie, kontrola, tuszowanie oznak choroby… Wszystko to robione w dobrej wierze tak naprawdę coraz mocniej  popycha osobę pijącą alkohol problemowo w stronę uzależnienia. Branie odpowiedzialności za życie osoby uzależnionej dodatkowo wyniszcza osoby zdrowe. W tej nierównej walce zapominają one o sobie, o swoich potrzebach i swoim życiu. 

Kobiety, które są współuzależnione usprawiedliwiają swoich mężów, tłumaczą ich picie, po cichu przyzwalają na picie, kupują alkohol, gdyż z dwojga złego wolą jak mąż pije w domu a nie gdzieś daleko. Należy pamiętać, że jeżeli osoba pijąca alkohol problemowo nie poniesie konsekwencji swoich czynów, to nigdy nie uświadomi sobie problemu z jakim się mierzy.