menu

Nowy model alkoholizmu, czyli wysoko funkcjonujący alkoholik. 

27 lipca 2022 nowy-model-alkoholizmu-czyli-wysoko-funkcjonujacy-alkoholik

Każdy dzień przynosi pewien rozwój w zakresie choroby alkoholowej. Jak się okazuje choroba wciąż ewoluuje. Alkoholicy wykazują się coraz większą umiejętnością maskowania choroby, przez co znacznie trudniej jest postawić diagnozę. Ukrywanie się pod maską idzie uzależnionym coraz lepiej. 

Wysoko – funkcjonujący alkoholicy nie pasują do typowych cech osoby zmagającej się z uzależnieniem od alkoholu. Ludzie, którzy są wysoko funkcjonującymi alkoholikami, są w stanie powstrzymać swój alkoholizm przed ingerowaniem w ich obowiązki zawodowe. Mogą wydawać się, że mają udane życie, ale prawdopodobnie zmagają się z intensywnym pragnieniem alkoholu i wieloma nieudanymi próbami zaprzestania używania. Większość z tego typu alkoholików to wysoko postawione osoby. Prawnicy, profesorowie i lekarze stanowią dużą część tych osób. Wysoko funkcjonujący alkoholicy rzadko zdają sobie sprawę, że mają problem, dopóki nie poniosą poważnych konsekwencji związanych z alkoholem. Niebezpieczeństwo wysoko – funkcjonującego alkoholizmu polega na tym, że może trwać latami, podczas gdy pijący pozostaje w zaprzeczeniu. Długofalowe zagrożenia dla zdrowia związane z piciem alkoholu nadal dotykają takich alkoholików. 

Klasyczny obraz alkoholika to ktoś, kto zawsze za dużo pije i przez to jego życie całkowicie się rozpada. Ale nie zawsze jest tak w rzeczywistości. Alkoholikiem nadal może być osoba, która ma wspaniałe „życie zewnętrzne”, z dobrze płatną pracą, domem, rodziną, przyjaźniami i więzami społecznymi. 

Po czym rozpoznać wysoko funkcjonującego alkoholika?

Funkcjonalny alkoholik może nie zachowywać się tak, jak byś się tego spodziewał. Może być odpowiedzialny i produktywny. Ku zdziwieniu wielu osób jest zdolny nawet do osiągania wysokich sukcesów lub zdobycia władzy. W rzeczywistości jego sukces może sprawić, że ludzie przeoczą jego picie. On sam może nie zdawać sobie sprawy z problemu. Może pomyśleć, że ma świetną pracę, brak kłopotów finansowych oraz otacza się wieloma przyjaciółmi, co nie wpisuje się w tradycyjny, stereotypowy model alkoholika.  W akcie zaprzeczenie często dochodzi do wymyślania przez alkoholika wymówek usprawiedliwiających picie. Dopóki czegoś nie straci nie jest w stanie uświadomić sobie problemu. Prędzej czy później alkoholizm doprowadzi go do ruiny, może minąć jednak znacznie więcej czasu niż jest zakładane. 

Zaprzeczenie znacznie wydłuża decyzję o podjęciu się leczenia. Funkcjonujący alkoholik może odczuwać wstyd w związku z dotykającym go problemem, co powoduje jeszcze większe zaprzeczenie. Jego wypieranie problemu może trwać latami. Mimo wszystko istnieje parę charakterystycznych zachowań, które informują o toczącym się alkoholizmie. Dużo nadziei leży w rodzinie alkoholika, ponieważ to oni maja szansę jak najszybciej dostrzec jego choćby najmniejszą zmianę zachowania. 

Jak zatem rozpoznać funkcjonującego alkoholika? Jest kilka sygnałów ostrzegawczych, dzięki którym zdemaskujemy chorobę alkoholową. 

 • Picie intensywnie i nadmiernie,
 • Picie w samotności, potajemnie lub w niekonwencjonalnych porach,
 • Usprawiedliwianie picia jako nagrody, chwili relaksu lub powodu do świętowania,
 • Niemożność nawiązania kontaktów towarzyskich bez alkoholu i unikanie wszelkich spotkań towarzyskich przebiegających bez udziału alkoholu,
 • Doświadczanie trudności z zapamiętaniem poprzednich nocy lub dni w wyniku intensywnego picia,
 • Używanie alkoholu, aby poradzić sobie ze stresem lub lękiem bądź traumą, depresją lub stratą,
 • Lekceważące nastawienie do intensywnego picia oraz reagowanie agresją, gdy ktoś zasugeruje problem z nadmiernym piciu,
 • Stawanie się agresywnym, porywczym i impulsywnym po wypiciu; podejmowanie ryzykownych działań, 
 • Przechowywanie alkoholu w tajnych miejscach, takich jak: samochód, szafy, ubrania czy garaż,
 • Rozdrażnienie i niepokój, jeśli nie można spożywać alkoholu przez jakiś czas, 
 • Rosnąca tolerancja na alkohol, co oznacza potrzebę spożywania coraz większych dawek, aby odczuć działanie używki, 
 • Po zaprzestaniu picia odczuwanie objawów odstawienia, takich jak: nudności, bóle głowy, kołatania serca, zmęczenie, drżenie i dreszcze.

Co jest odpowiedzialne za wysoko funkcjonujący alkoholizm? 

Funkcjonalny alkoholizm ma duży związek z obciążeniem, którego doświadczamy w pracy. Im większy poziom stresu, zarówno w środowisku domowym lub zawodowym, tym większa szansa rozwinięcia się problemów alkoholowych. Alkoholizm ma również powiązanie z genetyką. Uważa się, że osoby wychowujące się w domu alkoholika posiadają większe ryzyko powielenia tego problemu w życiu dorosłym. Wszystko związane jest z dziedziczeniem predyspozycji do uzależniania się od substancji psychoaktywnych oraz modelowanie, które przebiega poprzez naukę przez obserwację otaczającego nas świata. Alkohol ma także dużo wspólnego z chorobami psychicznymi. Alkohol i depresja są ze sobą nierozerwalnie związane, a jedno często karmi się drugim. Jeśli dana osoba posiada powszechne zaburzenie zdrowia psychicznego, takie jak depresja, może się okazać, że jest to przyczyna problemu alkoholowego. 

Wysoko funkcjonujący alkoholicy cierpią zwykle na nakład pracy oraz posiadają stresujące obowiązki. Wysoka pozycja społeczna niesie ze sobą oczekiwania, który dana osoba stara się sprostać. Niestety generuje to wysoki poziom stresu oraz obciążenie organizmu. Taka osoba łapie się najłatwiejszych i najbardziej dostępnych rozwiązań, które umożliwią jej chwilowe ukojenie. 

Na czym polega niebezpieczeństwo wysoko – funkcjonującego alkoholika? 

Pod wieloma względami wysoko – funkcjonujący alkoholizm może być znacznie bardziej niebezpieczny niż tradycyjny odmiana choroby, ponieważ może upłynąć znacznie więcej czasu zanim pojawią się poważne konsekwencje. Dzieje się tak, ponieważ wysoko funkcjonujący alkoholicy nie tylko rzadziej konfrontują się ze swoim piciem, ale co gorsza mają środki finansowe na utrzymanie niewłaściwego stylu życia, nawet w obliczu poważnych konsekwencji. Nieleczone nadużywanie alkoholu może być bardzo niebezpieczne, ponieważ alkoholizm ma zwykle charakter progresywny i dąży nieuchronnie do śmierci pacjenta. Oznacza to, że z czasem dana osoba zbuduje fizjologiczną tolerancję na alkohol, co spowoduje, że będzie potrzebowała większej ilości substancji, aby uzyskać ten sam pożądany efekt. Opóźnienie leczenia w połączeniu z postępem nadużywania alkoholu może spowodować, że przez dłuższy czas wyrządzi się więcej szkód, zwłaszcza w relacjach rodzinnych oraz w zdrowiu fizycznym i psychicznym alkoholików. Choroby alkoholików są bardzo poważne i często doprowadzają do trwałych szkód w funkcjonowaniu ważnych narządów. 

Niebezpieczeństwo funkcjonujących alkoholików jest spowodowane brakiem świadomości zarówno ich samych, jak i całego społeczeństwa o chorobie alkoholowej, przejawiającej się pod maską ciężkiej pracy i chęci relaksu. Także postawienie diagnozy w przypadku tego rodzaju alkoholika może przysporzyć więcej problemu.