menu

Odstawienie alkoholu – pierwsze dni

31 maja 2022 odstawienie-alkoholu-pierwsze-dni

Sytuacje takie jak postanowienie zerwania z alkoholem oraz zatrzymanie ciągów alkoholowych mają wspólny mianownik – w obu przypadkach pierwsze dni trzeźwości są trudne i warto się na nie odpowiednio przygotować. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy alkohol był codziennością danego człowieka, a sama myśl o życiu bez niego paraliżuje strachem. Jest to zrozumiałe – alkoholik może bać się, że sobie nie poradzi, że nie wytrwa w postanowieniu, a także boi się tego, co będzie czuć. Nie ma wątpliwości, że objawy odstawienia alkoholu są nieprzyjemne, jednak wiedza na ich temat pozwala na lepsze zrozumienie własnego zachowania, emocji, a także objawów somatycznych.

Odstawienie alkoholu – pierwsze dni

Alkoholikom wydaje się, że wkraczając na drogę ku trzeźwości stają w obliczu wielkiej, przerażającej niewiadomej. To normalne. Często czują, że trzeźwość to swojego rodzaju koniec. Pewien etap się kończy, a co innego zaczyna. Sytuacja wymaga jednak tego, aby obiecać sobie i wytrwać w postanowieniu, że do końca życia nie sięgnie się po nawet jeden kieliszek, a jeżeli już się to stanie, trzeba wziąć na swoje barki odpowiedzialność za ten czyn. Odczucia te są charakterystyczne dla każdej osoby odbywającej odwyk w zamkniętym ośrodku leczenia i terapii alkoholizmu. Warto jednak zauważyć, że dużą grupę osób stanowią pacjenci, którzy znajdują się na leczeniu po raz kolejny i znowu podejmują decyzję o odstawieniu alkoholu. Im więcej prób wyjścia z nałogu ma człowiek za sobą, tym trudniej jest skutecznie leczyć alkoholizm. W powtarzających się nawrotach choroby występuje strach, dyskomfort, obawa co będzie kiedy przestanie się pić, podenerwowanie, wahanie, a także lęk. Częstym odczuciem jest również brak wiary we własne możliwości. Warto jednak swoją uwagę przekierować na szansę na lepsze, nowe życie, jakie człowiek daje sam sobie. Jeżeli uda się przetrwać pierwsze kilka dni w trzeźwości, nagrodą będzie odczucie euforii, a dodatkowo wzrosną siły witalne. Pacjenta zacznie rozpierać pozytywna energia. Ważne jest aby nie zapić danej sobie szansy.

Co czuje alkoholik przez pierwsze dni odstawienia alkoholu?

W momencie odstawienia alkoholu może pojawić się głód alkoholowy oraz alkoholowy zespół abstynencyjny – Aza. Zwykle objawy pojawiają się po jednym lub dwóch dniach od momentu zakończenia picia i zwykle utrzymują się przez kilka dni. W tym czasie można spodziewać się wystąpienia:

 • Bólu głowy,
 • Drżenia rąk,
 • Gwałtownego wzrostu ciśnienia,
 • Mdłości i wymiotów,
 • Ogólnego złego samopoczucia,
 • Powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego,
 • Problemów ze snem,
 • Rozdrażnienia,
 • Stanów lękowych,
 • Tachykardii i przyspieszonego tętna,
 • Wzmożonego pocienia się.

Częstym następstwem gwałtownego zaprzestania picia alkoholu jest powikłany zespół abstynencyjny, którego objawami są:

 • Agresja,
 • Halucynacje,
 • Irracjonalne zachowania,
 • Majaczenie drżenne – wiąże się z brakiem orientacji odnośnie własnej osoby i otoczenia,
 • Nadaktywność i pobudzenie psychoruchowe,
 • Omamy,
 • Padaczka alkoholowa,
 • Psychoza alkoholowa.

Z wymienionych powyżej bardzo groźne jest majaczenie drżenne. Diagnozuje się ono u blisko 10% alkoholików, którzy doświadczają AZA. Majaczenie to można rozpoznać po koszmarach nocnych, drgawkach, a także zaburzeniach rytmu pracy serca. Często na jego skutek pojawia się udar, zawał, upadek, a także zachłyśnięcia np. jedzeniem. W sytuacji kiedy istnieje podejrzenie wystąpienia majaczenia drżennego konieczne jest wezwanie pogotowia.

Groźne konsekwencje niosą za sobą także omamy. Na ich skutek alkoholik podejmuje działania zagrażające jego osobie oraz osobom z jego otoczenia. 

Zrób krok ku wolności od alkoholizmu

Nawet będąc zmęczonym objawami zespołu abstynencyjnego nie warto rezygnować z wejścia na drogę trzeźwości. Będąc już na skraju sił warto pomyśleć o tym, że nieprzyjemne objawy ustąpią, a na ich miejscu pojawi się ulga i radość, a sama osoba uzależniona będzie mogła zacząć nowe życie.

Po wyjściu z objawów odstawiennych – sięgnięcie po pomoc to najważniejszy element zdrowienia

Kolejnym krokiem są trwałe zmiany w każdym aspekcie życia. Z tego powodu tak nieoceniona jest pomoc terapeutów, która jest najważniejszym elementem wychodzenia z alkoholizmu.

Często osoby będące pod opieką terapeutów mówią, że zanim skorzystały z pomocy nie miały pojęcia co zrobić z ciągle nawracającym głodem alkoholowym. Deklarują, że w przeszłości wiele razy próbowały żyć w trzeźwości, jednak z różnych przyczyn im się to nie udawało. Wielokrotnie specjaliści w swoich gabinetach słyszeli prośby o udzielenie wsparcia. Taka sytuacja jest dobrym fundamentem zdrowienia. Warto jednak zadbać o to, aby osoba przychodząca na terapię zachowała otwarty umysł i była podatna na sugestie i prezentowane strategie pomocy. Niemniej jednak moment udania się po pomoc jest bolesny, aczkolwiek z pewnością przełomowy. Otwiera drzwi do lepszego życia.

Niestety do dzisiaj terapeuci spotykają się z sytuacjami, kiedy ich pacjenci tak naprawdę nie chcą zmian, albo nie wyrażają zgody na poszczególne aspekty zdrowienia i zindywidualizowanej ścieżki terapeutycznej, takiej jak np. zerwanie kontaktu z innymi pijącymi osobami. Wiadomo, że ludziom jest trudno i walczą, przy czym tak realnie w ich wnętrzu odbywa się walka ich choroby. Jeżeli człowiek przegra walkę z samym sobą nie zmieni się, a jedynie wróci do dawnego stylu życia. Myśli typu: zmiany nie są potrzebne, dawniej było przecież dobrze są bardzo niebezpieczne i warunkują przegraną w walce o lepsze jutro. Z tego powodu tak ważna jest szczerość z terapeutą i informowanie go o każdej swojej emocji.

Skorzystaj z terapii dla alkoholików

Oprócz terapii uzależnień człowiek ma możliwość skorzystania z innych rozwiązań antyalkoholowych. Zanim uda się na zajęcia indywidualne lub grupowe, warto, aby zadbał o trzeźwość swojego organizmu. Takim rozwiązaniem jest odtruwanie alkoholowe. Za jego pomocą uzupełniane są wszelkie niedobory za pomocą kroplówki ze składnikami odżywczymi, a także usuwane są pozostałości alkoholu i toksyn. W ten sposób alkoholik obniża poziom swojego uzależnienia alkoholowego i jest gotowy do podjęcia dalszych kroków.

Nie ma wątpliwości, że podczas procesu leczenia ważna jest motywacja, chęć do zmian i konsekwencja w działaniu. Niestety często mimo dobrych chęci człowiekowi tego brakuje. Aby wzmocnić te trzy komponenty warto skorzystać ze wszywki alkoholowej Esperal. Jest ona świetnym uzupełnieniem terapii. Wykwalifikowany terapeuta nauczy pacjenta jak radzić sobie z potrzebą picia, zapewni poczucie bezpieczeństwa, a także pomoże wytrwać w pierwszym okresie po odstawieniu alkoholu. Często jednak jest tak, że zmęczony ciągłym odmawianiem sobie przyjemności alkoholik sięga po alkohol, a tym samym nie zdrowieje. W tym miejscu do gry wchodzi właśnie wszywka Katowice. Umieszcza się ją pod skórą chętnej osoby w ramach bezpiecznego i bezbolesnego zabiegu. Poprzez swoją substancję aktywną – Disulfiram – zaburza ona pracę wątroby. Enzym rozkładający alkohol staje się mało skuteczny, a tym samym w organizmie kumuluje się aldehyd octowy, wywołujący zatrucie alkoholowe. Tym samym skutkiem ubocznym łączenia etanolu i Esperalu jest:

 • Ból głowy i brzucha,
 • Wymioty i mdłości,
 • Zawroty głowy,
 • Tachykardia,
 • Problem z oddychaniem,
 • Wzmożone pocenie się,
 • Zmiany ciśnienia,
 • Drgawki padaczkowe,
 • W skrajnych przypadkach: zawał i trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Powyższa reakcja pojawia się kilka minut po rozpoczęciu picia i może trwać nawet kilkanaście godzin.

Wszywka jest bardzo ekonomicznym działaniem – jej czas działania waha się od 8 do 12 miesięcy.

Esperal zaliczany jest do metody awersyjnej. Spodziewanym rezultatem jest tutaj wystąpienie niechęci do picia alkoholu, a tym samym trwałej zmiany postawy względem napojów wyskokowych.