Padaczka alkoholowa to nie tylko drgawki po alkoholu. Taka padaczka potencjalnie niebezpieczne napady, które można zaobserwować u osób doświadczających objawów zespołu abstynencyjnego. Jest to przypadłość, z którą zmaga się nawet co 4 osoba w zaawansowanej chorobie alkoholowej – dochodzi do niej jednak nie podczas spożycia, a właśnie po odstawieniu alkoholu. Czym dokładnie jest padaczka alkoholowa, jakie są jej objawy i z czego ona wynika? Po jakim czasie występuje padaczka po alkoholu? Przeczytaj nas artykuł, aby się tego dowiedzieć.
Padaczka alkoholowa to napady drgawek, które występują w okresie odstawienia alkoholu po długim czasie jego spożywania. Najczęściej dotyczy ona osób, które zmagają się z zaawansowaną chorobą alkoholową – po nagłym odstawieniu lub znacznym zmniejszeniu dawki alkoholu przez osoby uzależnione, często dochodzi do wystąpienia objawów tak zwanego zespołu abstynencyjnego (odstawiennego). Jednym z objawów tego zespołu jest właśnie padaczka alkoholowa.
Długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu prowadzi do podwyższenia progu drgawkowego. Przerwanie picia powoduje nagłe obniżenie tego progu, więc z chwilą spadku stężenia etanolu we krwi lub po pewnym czasie od odstawienia dochodzi do wystąpienia objawów padaczki alkoholowej. Wbrew swojej nazwie i dość podobnego przebiegu, padaczka alkoholowa to nie zwykła padaczka – źródła obu tych dolegliwości są zupełnie inne. Ponadto w przypadku padaczki alkoholowej może dojść również do objawów współtowarzyszących.
Choć padaczka alkoholowa to niekontrolowane napady drgawkowe, nie należy mylić jej z normalną padaczką, za którą odpowiadają nadmierne wyładowania neuronów mózgowych. Niemniej ten główny objaw bezsprzecznie łączy wszystkie rodzaje padaczek.
W większości przypadków padaczki alkoholowej dochodzi również do utraty przytomności, a całym ciałem targają niekontrolowane skurcze w mięśniach.
Wśród objawów padaczki alkoholowej wymienia się:
Padaczka alkoholowa wynika z wystąpienia objawów zespołu odstawiennego – ma więc ona inne źródło niż klasyczna padaczka. Zespół odstawienny występuje wówczas, gdy po długim czasie spożywania nadmiernej ilości alkoholu dojdzie do gwałtownego ograniczenia lub całkowitego jego odstawienia. Nie oznacza to jednak, że za padaczką alkoholową bezpośrednio odpowiada odstawienie alkoholu, od którego organizm się uzależnił. Wśród przyczyn wystąpienia padaczki alkoholowej wymienia się:
Objawy zespołu odstawiennego rozwijają się już po kilku godzinach od odstawienia alkoholu. Mają one charakter dynamiczny, a wszystkie dolegliwości składające się na zespół odstawienny mogą występować nawet do tygodnia. Wśród nich wyróżnia się padaczkę alkoholową, do której dochodzi najczęściej od kilku pierwszych godzin do 3 doby od odstawienia alkoholu.
U osób uzależnionych od substancji alkoholowych ryzyko wystąpienia padaczki jest ponad trzykrotnie wyższe niż od osób niespożywających alkoholu w nadmiernych ilościach. Warto też dodać, że ryzyko wystąpienia tej dolegliwości rośnie wraz z ilością spożytego alkoholu.
Jednym z bardzo poważnych objawów zespołu odstawiennego jest delirium tremens. Stan delirium alkoholowego to inaczej majaczenie drżenne, określane też jako biała gorączka. Taki stan wyróżnia się przede wszystkim silnymi zaburzeniami świadomości. Są to: urojenia, omamy, iluzje.
Wśród innych objawów delirium tremens wskazuje się również zaburzenia snu, niewydolność krążeniową, przyspieszony oddech, gorączkę, a także napady drgawkowe.
Do stanu delirium tremens dochodzi najczęściej w 2-3 dobie występowania objawów zespołu abstynencyjnego. Za potocznie nazywaną delirkę alkoholową odpowiada zaburzona praca neuroprzekaźników naszego mózgu – alkohol wywołuje efekt pozornego relaksu i tłumi neuroprzekaźniki, jego odstawienie zaś powoduje nagłe i nadmierne ich pobudzenie. To właśnie wtedy zaczynają występować somatyczne objawy delirium, a jednym z nich są napady drgawkowe.
Padaczka alkoholowa wymaga jak najszybszego udzielenia pierwszej pomocy. Najważniejsze w takim postępowaniu powinno być zapewnienie choremu odpowiedniego bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy zabezpieczyć głowę chorego, gdyż w momencie napadów drgawkowych jest ona niezwykle narażona na wszelkie obicia i urazy. Postaraj się ostrożnie ochronić głowę chorego dłońmi – nie trzymaj jej jednak mocno ani nie unoś do góry, aby wskutek niekontrolowanych drgawek ze strony chorego nie doszło do uszkodzenia kręgów szyjnych! Możesz pod głowę chorego wsunąć poduszkę lub koc, należy jednak upewnić się, że nie spowoduje to innych uszkodzeń związanych z niespodziewanym przesunięciem głowy chorego. Jeżeli chory posiada ciasne elementy garderoby w okolicy szyi lub głowy, najlepiej bezpiecznie i ostrożnie je usunąć.
Podczas padaczki istnieje ryzyko przegryzienia języka. Nie należy jednak niczego wkładać do ust osoby doświadczającej napadu drgawek celem zapobiegnięcia przegryzienia języka! Takie postępowanie może prowadzić do zadławienia się przez osobę chorą przedmiotem, który znajduje się w jej ustach.
Jeżeli napad drgawek ustąpi w ciągu 2-3 minut, nie ma potrzeby wzywania pogotowia. Chory po tym czasie powinien odzyskać świadomość, a napad powinien minąć. Wówczas zaleca się ułożenie takiej osoby w pozycji bocznej bezpiecznej, aby chory mógł odpocząć po napadzie bez ryzyka zakrztuszenia się. W najbliższym czasie nie powinno podawać się ani picia, ani jedzenia – potencjalny nawrót padaczki, do którego może dojść, mógłby doprowadzić do zadławienia się.
Po ustaniu objawów padaczki alkoholowej, należy skupić się przede wszystkim na odtruciu organizmu i jego detoksykacji. W tym celu najlepiej postawić na odpowiednie nawodnienie, aby wyregulować pracę gospodarki elektrolitowej. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie leków przeciwdrgawkowych lub przeciwpadaczkowych, które zaleci lekarz.
Jeżeli napad padaczkowy nie ustępuje przez dłużej niż pół godziny albo napady są niezwykle gwałtowne i występują jeden po drugim. Taki przebieg padaczki może zakończyć się nawet śmiercią – w takim przypadku należy więc wezwać pogotowie ratunkowe!
Padaczka alkoholowa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Szacuje się, że każdego roku wskutek ataku padaczkowego umiera około 1-2 procent chorych. Padaczka alkoholowa może prowadzić do:
Powikłania padaczki alkoholowej mogą być niezwykle niebezpieczne. Nie należy więc lekceważyć występowania napadów padaczkowych. Jeżeli zmagamy się z uzależnieniem od alkoholu, najważniejszym krokiem będzie przede wszystkim leczenie alkoholizmu, aby zapobiec napadom padaczki alkoholowej. Dobrze będzie też skonsultować ataki z lekarzem, który może zlecić odpowiednią diagnostykę i leki.