Kac to inaczej zatrucie alkoholowe. Jest zespołem nieprzyjemnych dolegliwości pojawiających się po spożyciu alkoholu w zbyt dużych ilościach. Czy kaca można uniknąć? Jakie są najskuteczniejsze metody na kaca?
Kaca najlepiej jest po prostu nie mieć, ale czasem się zdarzy, że oddamy się sobotniej nocy czy ulegniemy namowom kolegów, aby wypić jeszcze jeden kieliszek przed wyjściem. Z jednego kieliszka może zrobić się pięć, a z pięciu dziesięć i poranek na kacu gotowy. Czym właściwie jest kac? To potoczna nazwa reakcji, jaką wykazuje organizm na szkodliwe działanie substancji chemicznych, które powstają w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. Nasilenie dolegliwości zależy od wielu czynników, takich jak ilość spożytych trunków, nasz wiek, odstęp między dawkami, tolerancja organizmu na alkohol czy kondycja wątroby. Ten narząd bowiem odgrywa najcięższą rolę w procesie metabolizowania alkoholu i najbardziej na tym cierpi. Bardzo ważny jest też czas, w którym organizm metabolizuje alkohol – zależy to od genu, który służy kodowaniu wydzielania dehydrogenazy aldehydowej.
Objawy kaca należą do bardzo uporczywych i dość charakterystycznych. Z pewnością każdy, kto miał z nim do czynienia zapamiętał ten ciężki ból głowy, to zmęczenie i uczucie rozbicia, ciągłe uczucie suchości w jamie ustnej i wzmożone pragnienie oraz trudności z koncentracją. Odczuwanie takich dolegliwości sprawia, że dużo osób deklaruje nigdy więcej nie pić alkoholu, ale często łamie to postanowienie.
Po wniknięciu alkoholu do krwiobiegu uruchamia się kilka mechanizmów, np. toksyczne metabolity etanolu (aldehyd octowy i kwas octowy) powstające w wątrobie, powodują ból głowy oraz mdłości i wymioty. Przez zmiany w gospodarce hormonalnej zwiększa się potrzeba wydalania moczu i dochodzi do utraty elektrolitów, co powoduje, że na następny dzień po piciu pojawia się drżenie rąk, skurcze, osłabienie i wzmożone pragnienie. Organiczne zanieczyszczenia, które powstają na skutek fermentacji lub leżakowania alkoholu, są odpowiedzialne za jego smak, barwę ale też przyczyniają się do pogłębienia objawów kaca.
Jak możemy działać, kiedy już dojdzie do zatrucia alkoholowego? Oto kilka wskazówek pomocnych w rozprawieniu się z porannym kacem:
Jeśli z góry planujemy, że będziemy spożywać alkohol w niemałych ilościach, warto jeszcze przed wyjściem z domu zastosować niektóre sposoby na kaca. Pamiętajmy o:
Aby złagodzić objawy kaca, warto pić:
Sposobem na kaca jest także odpowiedni posiłek. Najlepszym wyborem będą:
Dolegliwości kaca mogą załagodzić również takie czynności jak:
Należy jednak mieć na uwadze fakt, że te sposoby nie wyleczą nas z kaca, a jedynie na chwilę załagodzą jego dolegliwości.
Aby zapobiec objawom zatrucia alkoholowego rano, przed lub w trakcie spożywania substancji procentowych zaleca się przyjęcie tabletek na kaca, np. z kwasem fumarowym, bursztynowym, glukozą czy witaminą C. Takie leki przyśpieszają proces metaboliczny, który odpowiada za rozkład alkoholu i detoksykację organizmu. Zalecamy poradę farmaceutyczną – pracownik apteki na pewno doradzi, jaki typ tabletek wybrać.
Pamiętaj, że najlepszym lekiem na kaca jest zachowanie umiaru w spożywaniu alkoholu. Zawsze staraj się dostosowywać ilość spożywanych trunków procentowych do możliwości swojego organizmu. Warto mieć zawsze z tyłu głowy przekonanie, że alkohol to trucizna, która może skutecznie niszczyć organizm i to dlatego zatrucie alkoholowe jest tak bolesne i uciążliwe. Jeśli już zdecydujesz się na picie, postaraj się nawadniać organizm pijąc dużo wody. Zjedz zdrowy, porządny i najlepiej tłusty posiłek. Pamiętaj o właściwościach ogórków kiszonych czy kiszonej kapusty. Jeśli odczuwasz nudności, sięgnij po imbir.
Najlepszy lek na kaca to picie z głową!