menu

Światowe rozpowszechnienie choroby alkoholowej

29 sierpnia 2022 swiatowe-rozpowszechnienie-choroby-alkohlowej

Alkohol jest substancją psychoaktywną, której działanie znane jest większości osób. Powoduje specyficzny stan psychiczny, który jest wynikiem wpływu etanolu na mózg. Działanie jest natychmiastowe. Przenikający do mózgu alkohol prowadzi do charakterystycznych zmian zachowania. W zależności od ilości spożytej używki możemy się spodziewać różnorodnych dolegliwości o różnym nasileniu. Rosnące stężenie powoduje coraz poważniejsze objawy, które zagrażają życiu oraz zdrowiu. 

Alkohol stosowany jest ze względu na swoje euforyczne i przeciwbólowe działanie. Z tego względu stosowany jest jako lek na wszystkie problemy i zmartwienia. Przez wielu ludzi pożądana jest nagła oraz prosta poprawa samopoczucia. Do uzależnienia dochodzi w wyniku oddziaływania wielu czynników – genetycznych, społecznych i osobistych. Rozwój choroby spowodowany jest działaniem jednego bądź kilku z nich. 

Alkohol przedostający się do organizmu człowieka zaczyna opanowywać wszystkie komórki i ważne narządy. Uzależniamy się nie od samej substancji, ale od efektów, które są jej wynikiem. Alkoholicy piją, ponieważ podoba im się działanie alkoholu. 

Pod żadnym pozorem nie można zapominać, że alkohol jest substancją niebezpieczną, której duże ilości mogą spowodować groźne dla życia porażenie ośrodkowego układu nerwowego. Ważne jest zatem, aby w miarę możliwości szerzyć wiedzę związaną z alkoholem oraz uzależnieniem od niego. Poznanie skutków nadużywania alkoholu pomoże uratować wiele nieświadomych osób. Alkohol stał się popularnym rozwiązaniem problemów, które towarzyszą nam codziennie. Żyjemy w rzeczywistości, która posiada wiele trudności. Pośpiech, stres i wysokie oczekiwania innych są prostą drogą w stronę alkoholizmu. Uzależnić się od alkoholu jest znacznie łatwiej niż z niego zrezygnować. Pamiętajmy o zagrożeniu, które niesie ze sobą nawet jeden kieliszek. 

Stawanie się alkoholikiem

Do uzależnienia jest długa droga. Aby choroba rozwinęła się potrzeba nawet kilku lat. Zanim rozwinie się pełna choroba alkoholowa alkoholik musi przejść przez wszystkie stadia choroby. Alkoholizm zaczyna się niegroźnie i zwykle nie zauważa się pierwszych sygnałów informujących o rozwoju choroby. Pierwsza faza jest kojarzona ze spotkaniami towarzyskimi, ponieważ uzależniony poznaje działanie oraz korzyści związane z działaniem używki. W organizmie dochodzi do wzrostu tolerancji. Alkoholik na tym etapie spożywa alkohol z umiarem, dlatego nic nie wskazuje na tworzenie się choroby. Druga faza charakteryzuje się występowaniem luk w pamięci. Alkoholicy nie pamiętają wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu. Każda okazja jest wykorzystywana na spożywanie używki. W tym celu organizowane są różnorodne spotkania towarzyskie. Podczas drugiej fazy zdarzają się okresy występowania poczucia winy. Mimo wszystko początki choroby umożliwiają ukrycie wszystkich ewentualnych podejrzeń. Trzecia faza wprowadza alkoholika w poważny stan. Pojawia się zanik kontroli nad ilością spożywanej używki oraz trudność w utrzymaniu trzeźwość. Uzależniony unika kaca, przez co pije coraz częściej. W przedostatniej fazie ujawniają się: brak zainteresowania dotychczasowymi problemami, rodziną oraz obowiązkami. Bardzo częsta jest strata pracy, pozycji zawodowej oraz zerwanie więzi rodzinnych. Ostatni etap jest najpoważniejszy i najciężej jest z niego wyjść. Jego wstęp zwiastuje pojawienie się wszystkich objawów choroby o wysokim nasileniu. Alkoholik zatraca się w piciu i popada w kilkudniowe ciągi alkoholowe, które chronią go przed syndromem abstynencji. W fazie chronicznej konieczne jest zastosowanie leczenia, ponieważ zlekceważenie problemu może skończyć się śmiercią chorego. Do utraty zdrowia mogą prowadzić ciągi alkoholowe oraz doprowadzanie do wysokiego stężenia alkoholu we krwi. Ostatni etap niesie ze sobą spadek tolerancji na alkohol, co sprawia, że alkoholik upija się coraz mniejszymi ilościami byle jakiego trunku. Życie uzależnionego przestaje mieć sens, a on jako człowiek traci swoją pozycję w społeczeństwie. Jego życie skupia się jedynie na piciu. 

Alkoholizm może dotyczyć każdego, bez wyjątku. Nie ma zasad obejmujących wiek, płeć bądź status społeczny. Ofiarą choroby może stać się każdy, kto chociaż przez chwilę doznał problemu, z którym było mu ciężko sobie poradzić. Coraz częstszy widok to osoby młode, zadbane oraz bogate. Wiele stereotypów błędnie interpretuje alkoholizm, przez co trudniej jest dostrzec rosnący problem obok siebie. 

Konsekwencje alkoholizmu

W skrócie – alkoholizm niszczy człowieka. Życie alkoholika jest pod stałym wpływem używki. Żadna decyzja nie może zostać podjęta przez alkoholika, ponieważ jego życiem kieruje alkohol. Jego spożywanie wpływa na proces myślenia oraz generuje każdy krok. Przez uzależnienie cierpi cała rodzina oraz bliscy chorego. Bardzo często uzależnienie niszczy również życie obcych osób. Społeczeństwo może w każdej chwili boleśnie odczuć uzależnienie jakiejkolwiek osoby. 

Alkoholizm wiąże się z utratą pracy, zadłużeniami oraz problemami finansowymi. Pojawia się oddalenie się od najbliższych i zerwanie z nimi wszystkich stosunków. Relacje pomiędzy członkami ulegają znacznej komplikacji. Jego działania niszczą bezpieczną ostoję, którą miał być dom. Zmienia się hierarchia wartości oraz dotychczasowe pragnienia. W życiu alkoholika pojawiają się same kłótnie, przemoc oraz agresja. Duże trudności spotykają również dzieci, które wychowują się w domu z alkoholikiem. W życiu dorosłym powielają bowiem zaobserwowany w dzieciństwie model rodziny. 

Alkoholik zagraża społeczeństwu i wpływa na wzrost patologii społecznej. W wyniku spożywania alkoholu zanika racjonalne myślenie. Decyzje są nieprzemyślane, a czyny są odważne i zwykle niebezpieczne. Skłonność do ryzykownych zachowań sprawia, że alkoholik mierzy się z problemami z prawem. Pojawiające się wypadki samochodowe są często spowodowane kierowaniem pod wpływem alkoholu. Tego typu sytuacje wpływają na poczucie bezpieczeństwa obcych osób. 

Informacje o leczeniu

Leczenie alkoholizmu to długi i wymagający proces. Osoby uzależnione zmagają się z różnymi trudnościami związanymi z odstawieniem alkoholu. Nawet organizm z początku buntuje się przed nagłym zrezygnowaniem z używki. Pierwszy krok w stronę zdrowia wymaga od nich wiele samozaparcia oraz cierpliwości. Bardzo ważne jest wsparcie rodzinne. Najważniejsze jest, aby uzależniony przyznał się do problemu. Później zalecany jest detoks alkoholowy, podczas którego z organizmu zostaną usunięte wszystkie zanieczyszczenia. Alkoholik będzie miał szansę w bezpieczny sposób odstawić używkę oraz przerwać ciąg alkoholowy. Po zabiegu uzależniony może stawić się na terapię. Każdy etap leczenia może być wspierany farmakoterapią, która pomoże załagodzić nieprzyjemne symptomy. Wiele instytucji oferuje pomoc w wyjściu z uzależnienia. Każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Można zdecydować się nawet na formy wspomagające, na przykład Esperal Katowice. Warto korzystać z nowoczesnych form leczenia, aby ułatwić sobie ten trudny proces porzucania nałogu.