menu

Uzależnienie od alkoholu – dlaczego tak trudno jest przestać pić?

24 czerwca 2022 uzaleznienie-od-alkoholu-dlaczego-tak-trudno-jest-przestac-pic

Temat uzależnień jest bardzo często tematem tabu. Rozwój cywilizacji oraz innowacyjne wynalazki sprawiły, że przedmiotem uzależnień staje się coraz więcej rzeczy. Nasze nałogi mają bezpośredni wpływ na życie nasze oraz naszych bliskich. Jedna mała, pozornie niegroźna rzecz może w każdej chwili sprawić, że nasze życie przewróci się do góry nogami. Uzależnienia rządzą naszym życiem oraz mają wpływ na każdą jego sferę. Naszym zachowaniem kieruje wiele mechanizmów, które nie zawsze ułatwiają nam funkcjonowanie. Za sprawą uzależnień stoi wiele mechanizmów psychologicznych, które zachodzą w naszym mózgu, powodując problemy. 

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo częstym zjawiskiem. Spowodowane to jest oczywiście wysoką dostępnością napojów alkoholowych na całym światowym rynku. Bardzo często uzależnienie jest powodem jakiegoś deficytu emocjonalnego, którego doświadczamy. Za alkoholizmem stoi wiele przyczyn. Każda z nich w jakimś stopniu odpowiada za rozwój choroby. Alkohol wytwarza w nas mechanizm nałogowego regulowania uczuć, co prowadzi do sięgania po używkę w każdym trudnym dla nas momencie. W jednej chwili stajemy się więźniami uzależnienia, które daje o sobie znać, gdy tylko chcemy poczuć się zrelaksowani, odstresowani bądź marzymy o odpoczynku od przyziemnych problemów, z którymi zmagamy się każdego dnia. 

Co odpowiada za alkoholizm? 

Najprostsza odpowiedź będzie brzmiała: my, sami. Jesteśmy kowalami własnego losu i nasza umiejętność pracy nad sobą będzie miała odzwierciedlenie w tego typu problemach. Na uzależnienie składa się wiele czynników. Jednym z nich jest genetyka. Dziedziczność choroby alkoholowej jest całkiem wysoka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko wychowywane w domu alkoholika będzie miało podobne skłonności w życiu codziennym ze względu na naukę poprzez obserwację bądź dziedziczone skłonności. Również czynnik medyczny może mieć duże znaczenie w uzależnianiu się od alkoholu. Spożywanie alkoholu etylowego jest antydepresyjne oraz przeciwbólowe, ponadto wywołuje euforię oraz radość. Ze względu na swoje działanie może przyciągać do siebie wielu chętnych. Duże znaczenie może mieć także czynnik psychiatryczny. Osoby z problemami oraz zaburzeniami psychicznymi mają często skłonności do zachowań ryzykownych, chętniej sięgają po alkoholu, a często z powodu swojego obniżonego nastroju decydują się na tego typu formę rozrywki. Warto jeszcze podkreślić rolę czynnika pedagogicznego. Niewłaściwie poprowadzony proces socjalizacji może skutkować późniejszym uzależnieniem.

Poza tym otoczenie, w którym przebywamy bardzo silnie na nas oddziałuje prowadząc do różnorodnych działań. Czasami alkohol pijemy, ponieważ osoby w towarzystwie tak robią. Społeczny czynnik uzależnienia ma duży wpływ na nasze zachowanie. Warto zwrócić uwagę także na predyspozycje osobowościowe, które wyróżniają każdego z nas. Osoby o mniejszej odporności na stres mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby alkoholowej. Wszystko zależy od naszego wychowania oraz charakteru. Uzależnienie może dopaść każdą osobę. Nie ma zasady, która określałaby, kto się uzależni. Wszystko zależy od tego, jak potrafimy sobie poradzić z własnymi problemami. 

Czy da się uchronić przed alkoholizmem?

Całe życie to walka z pokusami. Jesteśmy z każdej strony atakowani coraz nowszymi i niebezpiecznymi rzeczami. Alkohol jest w naszym życiu powszechny i bardzo łatwo dostępny, dlatego bardzo trudno jest nie skusić się na jego spożycie. Szczególnie uważać powinny osoby, u których w rodzinie występował problem alkoholowy. Znając schemat oraz przebieg choroby powinny trzymać się jak najdalej od tego typu substancji. Jeżeli ktoś jest wyjątkowo podatny na alkohol powinien zastosowywać dozwolone dawki oraz w miarę możliwości kontrolować i zachowywać umiar podczas picia alkoholu. Duże ostrzeżenie powinno iść w stronę osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Psychika obciążona jakąś chorobą nie będzie na tyle silna, aby przeciwdziałać rozwojowi choroby alkoholowej. Osoby z depresją bardzo często sięgają po używki, aby poprawić sobie humor. Przede wszystkim zachowaj umiar oraz miej świadomość destrukcyjnego charakteru alkoholizmu. Twoje życie jest w Twoich rękach. Każdy problem da się pokonać inaczej. Jeżeli zauważasz u siebie coraz częstsze problemy związane z alkoholem zanim dojdzie do silnego rozwoju choroby pozwól sobie pomóc. Im szybciej zgłosisz się na terapię, tym Twoje leczenie będzie łatwiejsze. Pamiętaj również o zaufaniu do bliskich osób. To właśnie oni w pierwszej kolejności dostrzegą zmiany w Twoim zachowaniu i będą próbować poinformować Cię o niepokojących znakach. Słuchaj ich, ponieważ sam możesz tego nie dostrzec. 

Czasami wystarczy rozwiązać swój problem, aby nie dopuścić do alkoholizmu. Pokonywanie trudności na wczesnym etapie może pomóc. Znajdź coś, co w każdej chwili będzie przekonywało Cię o tym, że alkoholizm to najgorsza z możliwych droga rozwiązania danej sytuacji. 

Kiedy zgłosić się na terapię?

Jest kilka charakterystycznych znaków, które informują o potrzebie pójścia na terapię:

 • Zaczynasz zauważać trudności w zaprzestaniu picia (nie posiadasz umiaru oraz nie umiesz odmówić alkoholu),
 • Odczuwasz dolegliwości głodu alkoholowego,
 • Zmagasz się z ciągłą wewnętrzną potrzebą oraz przymusem picia alkoholu,
 • Pomimo świadomości szkodliwości alkoholu nadal go spożywasz,
 • Dominacja picia alkoholu nad innymi przyziemnymi sprawami,
 • Zaniedbujesz obowiązki, pracę, rodzinę oraz znajomych,
 • Utracenie przyjemności z dotychczasowych zainteresowań oraz innych form rozrywek niż alkohol,
 • Zaczynasz kłamać oraz ukrywać swoje spotkania przy alkoholu,
 • Pijesz w samotności,
 • Objawy abstynencji, które pojawiają się na skutek odstawienia używki,
 • Spożywanie coraz większych ilości alkoholu, skutkujące wzrostem tolerancji na alkohol.

Jakie są metody leczenia alkoholizmu?

Możemy skorzystać z bardzo szerokiej oferty leczenia alkoholizmu. Wiele placówek zajmuje się pomocą uzależnionym. W zależności od naszych preferencji można znaleźć rozwiązania, które przyniosą najwyższą skuteczność. Leczenie zaczynamy od diagnozy, która musi być postawiona przez specjalistę, ponieważ w ten sposób można określić fazę choroby oraz skuteczne drogi leczenia. Później alkoholik musi przejść przez detoks alkoholowy oraz przyzwyczaić się do trzeźwości, ponieważ każda terapia musi być przeprowadzana na osobach trzeźwych. W każdym leczeniu pomocna okazuje się farmakoterapia, która wspomaga proces walki z uzależnieniem. Możemy skorzystać z różnych dostępnych form leczenia:

 • Terapia indywidualna lub grupowa,
 • Pobyt w ośrodku terapii uzależnień,
 • Treningi interpersonalne,
 • Terapia wspomagająca,
 • Spotkania grup wsparcia, np. grup AA,
 • Sesje zapobiegające nawrotom choroby,
 • Psychoedukacja oraz profilaktyka,
 • Domowe sposoby, np. zastosowanie wszywki alkoholowej.

Każdy sposób jest dobry, dlatego warto spróbować wszystkiego, aby znaleźć coś co osiąga najwyższą skuteczność. Alkoholizm to poważna choroba, dlatego powinniśmy świadomie podchodzić do jej skutków.