Zaszycie alkoholowe kojarzy nam się negatywnie, ale wcale nie jest niczym złym. Pomaga mocno ograniczyć spożywanie alkoholu, a w rezultacie u osób uzależnionych może powstrzymać powrót tzw. cugu alkoholowego. Dzięki Esperalowi wiele osób zaprzestało pić alkohol, przez co zerwało z nałogiem alkoholowym.
Zaszycie alkoholowe kojarzy nam się negatywnie, ale wcale nie jest niczym złym. Pomaga mocno ograniczyć spożywanie alkoholu, a w rezultacie u osób uzależnionych może powstrzymać powrót tzw. cugu alkoholowego. Dzięki Esperalowi wiele osób zaprzestało pić alkohol, przez co zerwało z nałogiem alkoholowym.
Esperal Żory jest polecany jedynie osobom, które bardzo długo zmagają się z nałogiem i są po wielu odtruciach alkoholowych oraz terapiach, które nie dały spodziewanych rezultatów. Pozwala on na bardzo skuteczną, ale niestety nieco drastyczną terapię, która pomaga spojrzeć na alkohol jako na truciznę, a nie środek, który daje nam miłe odczucia.
Wszywka alkoholowa Żory, nazywana również fachowo Esperalem, zawiera substancję, która hamuje rozkład alkoholu przez wątrobę. Tym samym nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu osoba z wszywką alkoholową będzie miała silne objawy zatrucia alkoholowego, w tym zawroty głowy, a także ból głowy, nudności oraz wymioty. Esperal pozwala na powstrzymanie cugu alkoholowego, zanim jeszcze się zacznie. Objawy zatrucia są tak uporczywe, że zniechęcą osobę uzależnioną do sięgania po kolejne dawki alkoholu. Już nawet jedno takie doświadczenie może sprawić, że osoba uzależniona nie będzie chciała dalej pić. Esperal Żory nie wpływa na przyjmowanie innych leków, o ule nie są one z alkoholem. Również nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Samo zaszycie alkoholowe to jeden zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia oraz listę leków, które w składzie mają alkohol. Do zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Wymogiem jest powstrzymanie się od picia napojów wyskokowych na 48 godzin przed planowanym zabiegiem. Esperal Żory jest takim lekiem, który daje nieprzyjemne objawy wyłącznie w momencie, kiedy osoba z wszywką alkoholową nie stosuje się do zaleceń i nadal pije alkohol.
Najczęściej osoby uzależnione od alkoholu są kierowane do ośrodków odwykowych, których celem jest znalezienie sposobu radzenia sobie ze stresem, ponieważ to najczęściej w takich momentach osoba uzależniona sięga po używkę. Do ośrodka można skierować osobę uzależnioną za jej zgodą lub może ona zgłosić się sama. Tam będzie miała odpowiednie wsparcie, ale również możliwość podjęcia leczenia, czy to z pomocą wszywki z Esperalem, czy bez niej. Podstawą zawsze jest jednak rozmowa z psychologiem i zajęcia grupowe.
Esperal Żory włącza się po to, aby za pomocą jego substancji aktywnej zablokować działanie enzymów odpowiedzialnych za procesy metaboliczne alkoholu, wydzielanych przez wątrobę. W ten sposób dochodzi do zatrucia organizmu, co Pacjent skutecznie odczuwa poprzez szereg objawów. Co ciekawe, stężenie toksycznego aldehydu octowego wywołującego to zatrucie rośnie 5-10 krotnie w porównaniu ze standardową wartością. Znajomość konsekwencji takiej reakcji w założeniu powinna zniechęcić Pacjenta przed dalszym nałogiem picia.
Zanim Pacjent podejdzie do zabiegu zobowiązany jest do zachowania 48godzinnej abstynencji alkoholowej. Taki czas umożliwia bezpieczne przejście przez zabieg, bez pojawiania się reakcji disulfiramowej na alkohol lub jego pozostałości metaboliczne. Potwierdzają to zarówno lekarze, jak i sam producent tabletek. Dodatkowo w przypadku krótszego zachowania abstynencji zwiększa się ryzyko odrzucenia Esperalu przez organizm. Rzadko się tak dzieje, jednak kiedy już do tego dojdzie należy jak najszybciej umówić się na wizytę z lekarzem, który usunie lek i poda nowy, zapobiegając rozwojowi reakcji alergicznej wywołującej konsekwencje zdrowotne.
Implantowanie tabletek Esperal Żory polega na ich umieszczenie pod powięzią, głęboko pod skórą, zwykle w okolicy mięśnia pośladka wcześniej ustalonej z lekarzem dawki leku. Cała procedura odbywa się dopiero w momencie, kiedy podane Pacjentowi znieczulenie zaczyna działać. Tego typu ingerencja w ludzkie ciało związana jest z koniecznością nacięcia skóry skalpelem, a następnie zaszyciem szwami rany. Cały zabieg jest bezbolesny i krótkotrwały, zwykle zajmuje około 30 minut.
Zabieg zaszycia alkoholowego poprzedza konsultacja lekarza z Pacjentem, gdzie podpisuje się zgodę na zabieg, poświadczenie świadomości konsekwencji złamania abstynencji, dobiera się dawkę leku, a także wyklucza przeciwwskazania zabiegowe.
Na koniec zabiegu przykładany jest opatrunek, który należy regularnie zmieniać, a samą ranę powinno się odkażać środkiem dezynfekującym.
Zabieg nie powinien być wykonywany u osób, które:
Uznaje się, że Disulfiram może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych poprzez hamowanie ich przemian enzymatycznych. Tym samym należy uważać w przypadku zażywania tego typu leków i wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Esperal będzie tutaj nasilać działanie aspiryny, chlordiazepoksydu, acardu, fenytoiny i diazepamu. Przeprowadzone badania na zwierzętach wskazują na zbliżony wpływ na metabolizm amfetaminy, petydyny i morfiny. Warto dodać, że Disulfiram wykazuje zdolność do hamowania reakcji utleniania i wydalania ryfampicyny przez nerki. Z kolei jednoczesna terapia Disulfiramem oraz izoniazydem wpływa na czynności ośrodkowego układu nerwowego generując powstanie zawrotów głowy, zaburzeń motorycznych wliczając w to koordynację wzrokowo-ruchową, często pojawia się także ogólna drażliwość i bezsenność.
Warto zwrócić uwagę także na zależność między Disulfiramem, a metronidazolem. Ich jednoczesne stosowanie wywołuje dezorientację i stany psychotyczne. Disulfiram ma także zdolność do przedłużania czasu działania alfentanilu.
Organizm na zabieg zaszycia Esperalu w momencie połączenia jego działania z alkoholem może reagować sennością, nudnościami, wymiotami, metalicznym posmakiem w ustach, przemijającą impotencją, spadkiem kondycji, reakcjami psychotycznymi i stanami depresyjnymi. Może wystąpić reakcja alergiczna, zapalenie nerwów obwodowych, a także uszkodzenie komórek wątrobowych.
Najczęściej powikłania związane są z odrzuceniem wszywki przez organizm i potraktowaniem jej jako ciała obcego. Typowe jest tutaj pojawienie się obrzęku i wycieku surowicy z rany po zabiegu. Konieczna jest tutaj interwencja lekarza. Rzadszą reakcją jest ropienie rany, co z kolei wskazuje na zakażenie bakteriami i drobnoustrojami.
Sama powstała po zabiegu blizna jest niewielka i ledwo widoczna, aczkolwiek w niektórych przypadkach może powstać bliznowiec i jest to niezależne od uchwytnych czynników.
Kolejnym powikłaniem może być uczulenie na Disulfiram. Pojawia się tutaj świąd, wysypka i swędzenie skóry w miejscu podania leku. Taka reakcja również generuje konieczność umówienia kolejnej wizyty z lekarzem.
Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach i z zastostowaniem wszelkich środków ostrożności.
Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów.
Zaufało nam tysiące pacjentów