Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach i z zastostowaniem wszelkich środków ostrożności.
Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów.
Zaufało nam tysiące pacjentów
Zanim dana osoba zdecyduje się na udział w zabiegu implantacji wszywki alkoholowej należy zapoznać się z działaniem antyalkoholowego Esperalu i jego substancji aktywnej – Disulfiramu. Jego głównym działaniem jest zablokowanie enzymu wątrobowego, który aktywnie bierze udział w procesach metabolicznych substancji alkoholowych. W ten sposób organizm nie mogąc poradzić sobie z obecnością etanolu, przekształca go w toksyczny aldehyd octowy, który następnie nie jest wydalany, a kumulowany w ciele człowieka, doprowadzając do silnego zatrucia alkoholem. Wszywka alkohlowa Chorzów - Powstaje więc reakcja disulfiramowa o charakterystycznych objawach, przy czym u każdego Pacjenta może ona przebiegać w nieco innej formie o innym natężeniu. Konsekwencji nie da się przewidzieć, jednak pewne jest, iż są one szkodliwe dla zdrowia (jeżeli Pacjent przed zabiegiem posiadał pewne choroby przewlekłe lub współistniejące z alkoholizmem może je niechcący pogłębić), a także mogą nawet wywołać śmierć.
Mimo skuteczności, wszywka alkoholowa nie może być jedyną formą antyalkoholową stosowaną w przypadku danego Pacjenta. Zaleca się łączenie Esperalu z psychoterapią, ponieważ jest to forma specjalistycznego wsparcia, uczącego pozytywnych wzorców zachowań. Efektywność zaszycia w takim przypadku zwiększa motywację i silną wolę Pacjenta, przy czym bez terapii dana osoba nie jest w stanie zmienić myślenia i nastawienia, a także przepracować swoich problemów. Można więc uznać, że zarówno wszywka alkoholowa, jak i wszelkie formy terapii wzajemnie oddziałują na siebie wzmacniając swoje działanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku początkowych faz leczenia uzależnienia.
Pierwszym krokiem jest odbycie rozmowy na linii lekarz-Pacjent, gdzie diagnozowane są problemy zdrowotne, a także określany poziom uzależnienia alkoholowego. Jeżeli dana osoba jest trzeźwa, zachowała minimum 48godzinną abstynencję, a także świadomie wyraża zgodę na zabieg, po znieczuleniu miejscowym podaje się jej Esperal Chorzów w ramach niewielkiego nacięcia skóry w okolicę mięśnia pośladkowego głęboko pod skórą. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa i dyskrecji. Wszywka alkohlowa Chorzów - Dawka leku ustalana jest indywidualnie z Pacjentem podczas konsultacji medycznej. Następnie rana jest zaszywana. Jeżeli wybór pada na szwy nierozpuszczalne, należy je zdjąć po około 7-10 dniach, w zależności w jaki sposób przebiega gojenie się rany.
Esperal Chorzów jest formą leczenia farmakologicznego o działaniu awersyjnym. Oznacza to, że potencjalnie pojawiające się skutki łączenia Disulfiramu z etanolem stanowią podstawę zniechęcenia Pacjenta do dalszego korzystania z psychoaktywnego działania napojów procentowych. Dzięki temu alkoholik zmotywowany jest do poszukiwania alternatyw radzenia sobie z głodem alkoholowym, a także przekierowuje swoją uwagę na inne działania, zupełnie inne niż picie alkoholu. Takie działanie motywuje do zmian i do utrzymania trwałej trzeźwości. Jest to o tyle korzystne, że ukazuje prozdrowotne aspekty nowego, trzeźwego stylu życia. Taki Pacjent ma więc poczucie sprawstwa, zaczyna odzyskiwać kontrolę nad sobą i sposobem bycia – jest przekonany o własnej skuteczności, a odczuwane małe sukcesy znacząco przybliżają do osiągnięcia założonych celów terapeutycznych.
Tym samym, negatywne skutki spożywania alkoholu stanowią swojego rodzaju barierę powstrzymującą osobę uzależnioną przed sięgnięciem po kolejną dawkę napoju procentowego. Dzięki powstrzymaniu się od złamania abstynencji, alkoholik zwiększa swoje szanse na radzenie sobie z głodem alkoholowym. Duże znaczenie ma tutaj terapia, która pomaga zrozumieć na czym on polega i wyposaża Pacjenta w skuteczne metody walki z nim. Całość oddziaływań skutecznie pomaga wypracować kolejne głębokie zmiany służące trzeźwieniu.
Esperal Chorzów niewątpliwie stanowi najbardziej popularną formę antyalkoholowych rozwiązań. Wszywka alkohlowa Chorzów - Reakcja disulfiramowa pojawia się za każdym razem, kiedy człowiek sięga po alkohol, przy czym reakcja organizmu może mieć różne natężenie, zależne od ilości i czasu spożycia. Trudno więc przewidzieć konkretną reakcję organizmu, dzięki czemu wywoływana awersja i strach przed alkoholem jest aż tak skuteczny. Warto dodać, że te osoby, które jednocześnie korzystały z pomocy psychologa znacząco zwiększały swoje szanse na wyjście z uzależnienia. Esperal skutecznie oddziałuje na ciało Pacjenta, jednak jedynie kompleksowe połączenie różnych działań umożliwia uporanie się z psychicznymi i mentalnymi czynnikami rozwojowymi alkoholizmu.
Producent leku zapewnia minimum osiem miesięcy okresu ważności Esperalu, przy czym środowisko leczniczo-terapeutyczne jest ze sobą zgodne i wskazuje na istnienie widełek czasowych, wahających się od 8 do 12 miesięcy działań przy jednorazowym podaniu tabletki. Jest to uzależnione od różnych czynników, np. podanej dawki leku, stopnia uzależnienia Pacjenta, jego wagi, a także poziomu aktywności fizycznej.
Leczenie alkoholizmu terapią awersyjną wskazane jest dla osób, które są silnie zmotywowane do walki z chorobą alkoholową, ale ciężko jest im utrzymać całkowitą abstynencję. Wszywka przeznaczona jest dla osób, które chciałyby rozpocząć zupełnie nowe życie w całkowitej trzeźwości. Dość często są to osoby, które długotrwale nadużywały napoje alkoholowe i etanol wyrządził już dość duży uszczerbek na zdrowiu. Warto przy każdej zaznaczać, że wszywka nie powinna być stosowana samodzielnie. Tylko kompleksowe leczenie choroby alkoholowej po zaszyciu gwarantuje oczekiwany rezultat terapeutyczny. Stosowanie wielu innych form leczenia alkoholizmu oprócz wszywki (np. terapii grupowych albo indywidualnych, spotkań w grupie AA i innych) jest niezbędne aby całkowicie wrócić do trzeźwości.
Zabieg zaszycia alkoholowego nie jest zabiegiem inwazyjnym. W związku z tym nie ma konieczności wykonywania ewentualnych dodatkowych badań przed jego wykonaniem. Najważniejszym zaleceniem przed zaszyciem jest całkowita abstynencja. Pacjent musi zrezygnować z picia alkoholu na minimum 24 godziny przed jego wykonaniem. Im dłuższy będzie okres abstynencji – tym lepiej. Związane jest to z możliwością natychmiastowej reakcji aktywnego składnika wszywki alkoholowej z etanolem, który może spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Zawsze przed wykonaniem zaszycia lekarz specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny w celu wykluczenia wszystkich ewentualnych przeciwwskazań do implantacji.
Lek Esperal w postaci tabletek wszywany podskórnie ma na celu wywołanie wstrętu u osoby uzależnionej do spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu. Związane jest to z wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości, przypominających kaca, lecz dużo bardziej intensywnych oraz niebezpiecznych. Nieprzyjemne doznania występujące po połączeniu aktywnego składnika wszywki alkoholowej (Disulfiramu) z etanolem mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a także zagrażać życiu pacjenta. Osoba uzależniona wiedząc czym to grozi – najczęściej podejmuje decyzję o całkowitej rezygnacji ze spożywania trunków wysokoprocentowych.
Wszywka alkoholowa Esperal jest pomocniczą formą leczenia alkoholizmu. Warto zaznaczyć, że jeżeli będzie ona stosowana samoistnie nie osiągniemy za jej pomocą oczekiwanych rezultatów. Wszywka ma na celu skutecznie powstrzymywać osobę uzależniona przed spożywaniem alkoholu. Alkoholik z wszywką alkoholową Esperal pod skórą z obawy przed wystąpieniem działań niepożądanych rezygnuje ze spożywania trunków wysokoprocentowych. Po zabiegu zaszycia trzeba zgłosić się na inną formę terapii (opartą na działaniach psychoterapeutycznych). Największa skutecznością charakteryzują się zamknięte ośrodki leczenia uzależnień. W takich placówkach istnieje możliwość zgłoszenia się na terapię indywidualną lub też grupową. Istnieje możliwość zgłoszenia się na terapię finansowaną przez NFZ, lecz dużo dłużej się na nią czeka. Wszystko zależne jest od danych predyspozycji pacjenta i jego motywacji do leczenia. Po wyjściu z ośrodka osoby uzależnione mają silnie wyrobiony zmysł samokontroli. Pozwala im to skutecznie utrzymywać abstynencję również po wyjściu z placówki. Oczywiście nadal możemy wspomagać się terapią awersyjną jaką jest wszywka alkoholowa Esperal. Istnieją też inne formy walki z nałogiem, jednym z również dość często wybieranych są spotkania w grupie Anonimowych Alkoholików. To osoba uzależniona decyduje gdzie i jak chce się leczyć, my możemy jej tylko podpowiadać, ale nie zmuszać do leczenia.
Leczenie choroby alkoholowej najlepiej rozpocząć we pierwszej fazie uzależnienia. To właśnie wczesne wykrycie uzależnienia i podjęcie terapii awersyjnej daje najlepsze efekty leczenia. Decyzja o zabiegu zaszycia alkoholowego dla wielu pacjentów nie jest łatwa. Ważne jest, że nie powinniśmy zmuszać osoby uzależnionej do implantacji wszywki, ponieważ jeżeli pacjent sam nie podejmie takiej decyzji, zmuszanie go może przynieść odwrotny skutek. Co więcej, jeżeli pacjent z wszywką napije się nawet niewielkiej ilości trunku wysokoprocentowego może to dla niego bardzo źle się skończyć. W skrajnych przypadkach połączenie etanolu z Disulfiramem powoduje zawał serca. Jednak jeżeli osoba uzależniona zdecyduje się na terapię Esperalem i uzyskana dzięki miej długotrwała abstynencja pozwoli uwierzyć w słuszność tej formy walki z alkoholizmem. Pacjent w takiej sytuacji najczęściej potwierdza skuteczność terapii awersyjnej i poleca zaszycie alkoholowe innym chorym na alkoholizm. Zgłoś się do naszego gabinetu i zawalcz o swoje lepsze życie w całkowitej trzeźwości. Z nami wygrasz walkę z nałogiem alkoholowym i odzyskasz dawną radość z życia.