Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach i z zastostowaniem wszelkich środków ostrożności.
Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów.
Zaufało nam tysiące pacjentów
Esperal, inaczej nazywany wszywką alkoholową, działa odstraszająco na osobę uzależnioną, która próbuje wyrwać się z nałogu alkoholowego, ale wciąż do niego wraca. Wszywanie go pod skórę daje wymierne rezultaty jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu.
Esperal to inaczej disulfiram – substancja, która blokuje działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który bierze udział z kolei w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W momencie, kiedy ten enzym działa, alkohol etylowy zmienia się w nieszkodliwą postać, która nie daje nam później negatywnych objawów. W momencie, kiedy aldehyd nie działa, nasze objawy zatrucia alkoholowego są nawet podwojone. Dolegliwości po wypiciu alkoholu są bardzo odczuwalne, dlatego często jest to jedyny sposób leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz wracających do nałogu.
Wszywka alkoholowa sprawia, że alkohol nie metabolizuje się od razu. Mając wszywkę alkoholową po wypiciu alkoholi kumulacja aldehydu octowego w organizmie pojawia się już po 10 minutach od spożycia. Pojawiają się takie objawy, jak nudności oraz wymioty, a także bóle i zawroty głowy, pocenie się, pokrzywka, duszność i trudność z oddychaniem, tachykardia czyli przyspieszone bicie serca, zaczerwienienie na twarzy, wywołane przez nagły skok ciśnienia. Pojawia się również strach przed śmiercią, wywołany przez takie nagłe objawy. Osoba po spożyciu alkohol nawet w niewielkiej ilości, a mająca w sobie wszywkę alkoholową, może doświadczyć wszystkich albo kilku tych objawów. Istnieje ryzyko, że powróci do nałogu, ale jest ono mniejsze niż w momencie, kiedy osoba uzależniona nie posiada wszywki alkoholowej.
Istnieją przypadki, w których wszywka alkoholowa jest bardzo ważnym elementem terapii. Sprawdza się m.in. u osób, które usilnie próbują zmniejszyć swoje złe nawyki, a także leczą się u specjalistów z powodu nałogu, jednak po przebytej terapii wciąż do niego wracają. Wszywka alkoholowa zawsze jest jedynie częścią terapii, jednak bardzo skuteczną, ponieważ wiele osób zniechęcają nieprzyjemne objawy i rzucają alkohol ze względu na nie. Niektórzy z kolei czekają do końca działania wszywki, czyli około 12 miesięcy, by móc znowu pić. Specjaliści zawsze podkreślają, że nałogowe picie alkoholu jest bardzo trudną batalią oraz że ważne jest przede wszystkim sprawienie, by osoba uzależniona nie chciała z własnej woli sięgać po kolejny kieliszek. Może pomóc w tym terapia grupowa oraz wsparcie rodziny i przyjaciół. Tylko takie połączenie terapii oraz wszywki alkoholowe sprawi, że osoba uzależniona będzie mogła rzucić skutecznie nałóg i zacząć normalne życie. Istotne jest zrozumienie problemu aby móc się z nim zmierzyć oraz poznać przyczynę sięgania po kieliszek za każdym razem, kiedy czujemy taką potrzebę. Odsuwanie złych myśli oraz poznanie prawdy o sobie może bardzo rozjaśnić nam motywy, jakie kierują osobą uzależnioną.
Esperal Częstochowa, czyli popularna wszywka alkoholowa to jedna z form leczenia włączana w ramach działań antyalkoholowych u osób z uzależnieniem. Wprowadza się ją w celu wywołania u danej osoby niechęci do spożywania alkoholu. Jest to możliwe dzięki wywołaniu nieprzyjemnych skutków ubocznych łączenia wchłanianego do krwioobiegu Disulfiramu stanowiącego główny składnik Esperalu ze spożywanym etanolem. Taka sytuacja stwarza realne zagrożenie dla zdrowia Pacjenta. Warto zaznaczyć, że Disulfiram dostępny jest też w formie doustnych tabletek antyalkoholowych. Wszywka alkohlowa Częstochowa - Jest to jednak forma niepolecana i mniej skuteczna, ponieważ generuje konieczność samokontroli i regularności w zażywaniu tabletek.
Indywidualnie dobraną przez lekarza dawkę Esperalu umieszcza się pod skórą Pacjenta w ramach krótkiego i bezpiecznego zabiegu chirurgicznego. Zazwyczaj lekarz nacina skórę na pośladku, łopatce lub ramieniu i za pomocą jałowych, wszywka alkohlowa Częstochowa - jednorazowych narzędzi pod powięzią umieszcza lek. Czas działania tabletek waha się od 8 do 12 miesięcy, przy czym jeżeli Pacjent dalej obawia się, że nie poradzi sobie samodzielnie z alkoholem, można wykonać ponowny zabieg. Wszywkę można usunąć w każdej chwili za pomocą działań chirurgicznych. Czas trwania całej procedury zaszycia waha się w granicach 30 minut.
Esperal Częstochowa w założeniu ma wywołać awersję i niechęć wobec alkoholu, a także postawę unikającą jego spożywania. Reakcję taką można osiągnąć poprzez znajomość konsekwencji działania Disulfiramu na etanol lub doświadczenia ich na własnym przykładzie. Efekt reakcji disulfiramowej może być groźny dla zdrowia, a konsekwencje pojawiają się już po kilku minutach od pierwszego łyku alkoholu. Wszywka alkohlowa Częstochowa - Pojawia się silne zatrucie alkoholem nawet przy niedużym jego stężeniu. Odpowiedzialny za ten stan jest aldehyd octowy, który nie może zostać zmetabolizowany przez organizm w mniej szkodliwy kwas octowy. Tym samym dla Pacjenta oznacza to nawet kilkunastogodzinne odczuwanie:
Do powyższych odczuć należy dodać realną możliwość pojawienia się:
Podanie Disulfiramu poprzedzone jest znieczuleniem miejscowym. Lekarz odpowiednią ilość tabletek umieszcza pod skórą, zwykle w okolicy pośladkowej. Dawka leku dostosowywana jest do potrzeb Pacjenta, stopnia jego uzależnienia, a także jego wagi. Czas działania jednorazowego zaszycia określa się w widełkach od 8 do 12 miesięcy. Jeśli Pacjent tego wymaga, zabieg po tym czasie można wykonać ponownie i przedłużyć działanie leku o kolejny okres.
Esperal stosuje się w celach wspomagających leczenie uzależnienia alkoholowego. Jest to leczenie awersyjne, czyli dąży się do wywołania w umyśle alkoholika lęku przed negatywnymi skutkami spożycia napojów alkoholowych. Nie jest to jednak metoda dla wszystkich osób wykazujących cechy uzależnienia. Z jednej strony należy charakteryzować się minimum zadowalającym stanem zdrowia, a także należy wykazywać się chęcią współpracy z lekarzem lub terapeutami z jednoczesnym wysokim poziomem motywacji do utrzymania życia w trzeźwości. Tylko wtedy podskórne podanie Disulfiramu, a także swoista obawa przed pewnymi w wystąpieniu skutkami reakcji disulfiramowej umożliwia wzmocnienie woli takich osób zbliżając ich do osiągnięcia sukcesu. Ze względu na trud leczenia choroby alkoholowej powinno się zdecydować na jednoczesne prowadzenie terapii za pomocą kilku metod leczenia. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj połączenie psychoterapii, terapii grupowej, terapii poznawczo-behawioralnej i awersyjnej. Ciekawą opcją z jakiej mogą skorzystać Pacjenci to uczestnictwo w grupach wsparcia. tym samym spektakularne osiągnięcia antyalkoholowe można osiągnąć jedynie za pomocą korzystania z wieloaspektowej fachowej pomocy, co pozwoli na odzyskanie kontroli nad własnym życiem i zachowaniem.
Każdy lek, tak samo więc i Esperal, posiada szereg określonych przeciwwskazań, które uniemożliwiają jego stosowanie. W tym przypadku:
Wspomniane przeciwwskazania medyczne, których istnienie lekarz weryfikuje podczas wstępnej konsultacji medycznej to:
Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Lekarz nacina skórę na niewielkim jej fragmencie, około 1-2 cm długości za pomocą sterylnych narzędzi. Po zabiegu przykłada się opatrunek i podaje antybiotyki, aby świeżą ranę ochronić przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed drobnoustrojami. Aby mieć pewność, że czas gojenia się przebiegnie optymalnie, należy stosować się do wszelkich wydanych przez lekarza zaleceń. Po wygojeniu się widoczna jest niewielka blizna. Podanie Esperalu pod powięzią w okolicy pośladka zapewnia Pacjentowi dyskrecję.