Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach i z zastostowaniem wszelkich środków ostrożności.
Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów.
Zaufało nam tysiące pacjentów
Esperal Sosnowiec nazywany jest wszywką alkoholową, która pozwala na zmniejszenie ryzyka ponownego powrócenia do nałogu alkoholowego. To substancja nazywana również disulfiramem, która znacznie zmniejsza, ale też uniemożliwia rozkład alkoholu etylowego przez wątrobę. Bez wszywki alkoholowej, alkohol jest po spożyciu rozkładany przez wątrobę do niegroźnego dla nas kwasu. W ten sposób organizm szybko się go pozbywa. Po wszyciu Esperalu taki rozkład nie występuje, co doprowadza do zatrucia alkoholowego. W wyniku tego zatrucia można mieć bardzo odczuwalne przez nas objawy, takie jak ból głowy, ale również mdłości, wymioty oraz objawy neurologiczne, również związane z prawidłowym widzeniem. Wiele osób z obawy przed tymi objawami nie sięga po alkohol po zaszyciu alkoholowym. Po jednej próbie spożycia alkoholu również szybko z niego rezygnują. Esperal jest więc odpowiednim sposobem na walkę z nałogiem alkoholowym.
W niektórych przypadkach Esperal jest wskazany jako metoda leczenia alkoholizmu. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób pozbyć się nałogu alkoholowego. Oczywiście powinna być to metoda, która łączy w sobie aspekt psychologiczny, a nie tylko fizyczny. Wszywka alkoholowa Sosnowiec ma za zadanie wzbudzić odrazę do alkoholu u osoby uzależnionej, ale to rozmowa z psychologiem ma doprowadzić do najważniejszych zmian w sposobie myślenia. Esperal Sosnowiec może być za to ratunkiem dla osób, które wielokrotnie podejmowały już próby leczenia alkoholizmu, jednak bezskutecznie i wciąż wracają do nałogu, niestety z opłakanym skutkiem. Taka dość drastyczna forma leczenia sprawia, że wzbudzany jest dodatkowy wstręt do alkoholu, który po zabiegu nie może być już ucieczką od problemów. Wymaga on poważnych zmian oraz zastanowienia się nad własnym postępowaniem i motywami, które kierują nas w stronę nałogu. Esperal Sosnowiec więc może być jedynym ratunkiem przed powrotami do nałogu, ale nie może być jedyną metodą leczenia. Każda osoba musi mieć świadomość konsekwencji wszycia Esperalu. Przed zabiegiem lekarz informuje pacjenta o przebiegu wszycia Esperalu oraz podaje listę leków, które zawierają w składzie alkohol i nie mogą być stosowane przez osobę posiadają wszywkę alkoholową. Dzięki odpowiednio wykonanemu zabiegowi oraz pomocy terapeutów, leczenie osoby uzależnionej jest o wiele prostsze, a przede wszystkim sprawia, że połączone metody leczenia dają bardzo dobry i długotrwały efekt. Sama wszywka alkoholowa działa przez około rok i w tym czasie osoba uzależniona nie może pić alkoholu. To daje również cenny czas terapeutom na znalezienie przyczyny powstania nałogu alkoholowego oraz wyprowadzenie osoby z nałogu, który niszczy ją oraz jej zdrowie. Nieocenionym wsparciem w leczeniu alkoholizmu są również bliskie osoby, również przyjaciele, którzy wspierają chorego w jego postanowieniach do bycia lepszym człowiekiem, uwolnionym z nałogu alkoholowego. Połączenie różnych metod terapii, również z terapia grupową, daje wymierne i długotrwałe efekty.
Alkoholizm rozwija się stopniowo, niezauważenie. Szczególnie niebezpieczny jest na początku, kiedy osoba sięgająca po kieliszek niespostrzeżenie zaczyna pić alkohol nie z wyboru, a z konieczności, po to, aby zaspokoić rozwijające się pragnienie alkoholowe, doprowadzając tym samym do bardzo poważnej choroby alkoholowej.
Nie ma wątpliwości, że alkohol poważnie szkodzi i wywołuje spustoszenie, zarówno w zdrowi fizycznym, psychicznym, jak i ogólnie we wszystkich sferach aktywności człowieka i jego środowisku. Kiedy zaczyna on sterować życiem danej osoby, cierpi nie tylko sama osoba uzależniona (przy czym nie zawsze chce się ona do tego przyznać), ale przede wszystkim jej najbliższe osoby.
W raz z rozwojem nauk medycznych tworzone są kolejne sposoby łagodzenia skutków choroby alkoholowej. Jednym z nich jest farmakologiczna metoda awersyjna, czyli popularna wszywka alkoholowa. Sama rezygnacja z picia u osoby uzależnionej nie oznacza poprawy sytuacji, a jest jedynie chwilowym aktem desperackiej chęci powrotu do normalności. Zwykle po pewnym czasie następuje nawrót uzależnienia. Tym samym kluczowe jest tutaj podjęcie współpracy z profesjonalistami z dziedziny leczenia i terapii uzależnień, którzy poprzez zindywidualizowany program działań skutecznie pomogą uporać się ze swoim problemem alkoholowym. Jednak ich działania bez odpowiedniego wsparcia i motywacji nie będą wystarczające. Duże znaczenie ma więc samo podejście Pacjenta do swojego leczenia.
Lek umieszcza się pod skórą Pacjenta w mało inwazyjnym zabiegu. Lekarz stosuje tutaj sterylne narzędzia aby zabieg był jak najbardziej bezpieczny. Tabletka pozostaje na swoim miejscu aż do całkowitego wchłonięcia, zwykle proces ten trwa od 8 do 12 miesięcy. Jest to moment wymuszonej abstynencji. Disulfiram zawarty w tabletce uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wątroby, która w normalnych warunkach wydziela dehydrogenazę aldehydową, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie alkoholu. Bez jej udziału organizm nie radzi sobie z toksynami i kumuluje aldehyd octowy, którego nadmiar wywołuje silną reakcję disulfiramową. Jest ona zarówno groźna, jak i nieprzyjemna w skutkach.
Osoby uzależnione, które zainteresowane są przeprowadzeniem u siebie zabiegu z zastosowaniem Esperalu zobowiązani są do odbycia wstępnej wizyty medycznej, gdzie lekarz informuje ich o sposobach funkcjonowania podczas terapii awersyjnej, gdzie szczególnie kładzie się nacisk na bezwzględne powstrzymanie się od sięgania po alkohol. Jest to podstawowe zalecenie – wszelkie próby przepicia wszywki są groźne dla zdrowia. Mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń w obrębie narządów wewnętrznych lub nawet doprowadzić do śmierci.
Na co dzień niegroźna i neutralna wszywka alkoholowa w momencie łączenia jej substancji aktywnych z etanolem daje upust szeregu patologicznych reakcji organizmu, zaburzając pracę wszelkich układów i narządów wewnętrznych, prowadząc do bezpośredniego zagrożenia, co niestety często jest bagatelizowane, szczególnie przez osoby silnie uzależnione lub takie, które nie korzystają z innych form wsparcia, np. psychoterapii i nie potrafią radzić sobie z głodem alkoholowym. W momencie natężonego zatrucia alkoholowego podczas terapii Esperalem Pacjent wykazuje potrzebę otrzymania szybkiej pomocy medycznej. W przeciwnym razie czas trwania reakcji disulfiramowej może trwać nawet kilkanaście godzin, co w praktyce oznacza bardzo długi czas dyskomfortu, bólu i męczenia się. Dodatkowo stan może się pogarszać, co w skutkach może przynieść trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych. Przykładem może być tutaj pojawienie się padaczki alkoholowej, zawału mięśnia sercowego, niewydolności krążeniowo-oddechowej, a nawet udaru.
Reakcja disulfiramowa sama w sobie jest nieco zbliżona do kaca i zatrucia alkoholowego, które pojawia się u osób nadmiernie korzystających z napojów alkoholowych, jednak ze względu na znaczne nasilenie i natężenie objawów zatrucia organizmu, dana osoba znacznie bardziej przeżywa swój stan. Typowe objawy zatrucia aldehydem octowym w przypadku leczenia Esperalem to:
Taka reakcja może trwać bardzo długo, nawet kilkanaście godzin, przy czym pierwsze jej symptomy pojawiają się już po kilku minutach od rozpoczęcia picia.
Zabieg implantacji wszywki alkoholowej jest krótki, bezpieczny i mało inwazyjny. Tym samym powikłania po nim są bardzo rzadkie. Zwykle Pacjenci skarżą się na ból okolicy nacięcia skóry. Może pojawić się zaczerwienienie tej okolicy, tkliwość, wyciek płynu surowiczego, a także świąd. Są to objawy odrzucenia wszywki alkoholowej przez organizm, który chce ją usunąć, traktując ją jak ciało obce. Należy w takim przypadku skontaktować się z lekarzem.
Czasami, w wyniku nieprawidłowej higieny, może dojść do zakażenia rany i infekcji. Aby wzmocnić organizm i obniżyć ryzyko zakażenia warto odbyć odtruwanie alkoholowe, które usunie z ciała toksyny, a także uzupełni niedobory witaminowe, soli mineralnych i elektrolitów, a także wszelkich innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Powstała rana wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Należy ją odkażać, przemywać, a także regularnie zmieniać opatrunek. Przez pewien czas Pacjent powinien zrezygnować z miejsc warunkujących gwałtowne zmiany temperatury (baseny, sauny, solaria), a także po samym zabiegu zrezygnować z ciężkiej aktywności fizycznej, np. dźwigania.
Najważniejszym zaleceniem po zabiegu zaszycia alkoholowego jest całkowita abstynencja. W ten sposób aktywny składnik wszywki: Disulfiram nie będzie miał okazji się uaktywnić po wejściu w reakcję z nawet niewielką ilością trunków wysokoprocentowych. Pacjent po zaszyciu musi uważać nie tylko z typowymi napojami alkoholowymi jak piwo, czy wino, lecz również ograniczyć do minimum słodycze z domieszką alkoholu (np. ciasta lub cukierki z likierem). Uważać powinien także na kosmetyki, które w swoim składzie mają alkohol.
Lek Esperal określany jest mianem terapii awersyjnej ponieważ ma wywoływać strach przed spożywaniem trunków wysokoprocentowych. W jaki sposób? Osoba uzależniona przed zabiegiem zaszycia alkoholowego jest informowana o możliwości wystąpienia wielu nieprzyjemnych i bardzo dokuczliwych objawów niepożądanych, które występują już zaledwie kilka minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych. Alkoholik w obawie nie tylko o swoje zdrowie, ale również życie woli całkowicie zrezygnować ze spożywania trunków wysokoprocentowych.
Z racji tego, że wszywka alkoholowa Esperal nie jest zabiegiem ingerującym mocno w organizm osoby uzależnionej – dłuższa rekonwalescencja po zabiegu nie jest wymagana. Pacjent po wykonaniu implantacji może wrócić od razu do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Lek jakim jest Esperal nie wpływa również w żaden sposób na koncentrację, a co za tym idzie pacjent po zabiegu może jechać samochodem. Należy odpowiednio pielęgnować ranę po zaszyciu aby nie wdało się w nią zakażenie. Rany nie należy moczyć długo w wodzie, dlatego zalecane są szybkie prysznice niż długie kąpiele w wannie. Pacjent musi odpowiednio często zmieniać opatrunek, a jeżeli dostrzeże nieprawidłowości w gojeniu się rany powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.