Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach i z zastostowaniem wszelkich środków ostrożności.
Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów.
Zaufało nam tysiące pacjentów
Uzależnienie od alkoholu to choroba, która sięga zarówno psychiki jak i ciała człowieka. Jest to skomplikowane schorzenie, które rozwija się bardzo długo i podstępnie. Alkoholizm na początku praktycznie nie daje o sobie znać, a pojawiające się pierwsze sygnały często są bagatelizowane lub niezauważane przez chorego. Dopiero w późniejszych etapach choroby, można dostrzec, że pojawił się problem, jednak wtedy leczenie będzie już dość długie i bardziej skomplikowane. Na szczęście kompleksowa terapia, która zakłada wykorzystywanie wielu metod leczenia pozwala na wyleczenie praktycznie każdego chorego, jeżeli oczywiście on sam będzie chciał tej zmiany.
Leczenie odwykowe trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy, a po jego zakończeniu alkoholik już nigdy nie powinien sięgać po alkohol. Dzieje się tak ze względu na trwałe zmiany w organizmie i mózgu spowodowane alkoholem, które mogą spowodować nawrót choroby po spożyciu nawet niewielkiej ilości napoju wyskokowego. Osoby uzależnione, które zakończyły leczenie alkoholowe z sukcesem mówią o sobie trzeźwy alkoholik.
Wśród metod, które wspierają leczenie choroby alkoholowej znaleźć możemy wszywkę alkoholową Esperal. Jest to skuteczna pomoc w pozostaniu w trzeźwości przez długie miesiące, a jak wiadomo, zachowanie abstynencji to jeden z warunków koniecznych przystąpienia do leczenia odwykowego w ośrodku leczenia uzależnień lub innej placówce tego typu.
Wszywka alkoholowa Esperal Zabrze to skuteczna pomoc w walce z chorobą alkoholową. Pozwala ona na utrzymanie trzeźwości, która w przypadku alkoholika może być bardzo trudna do osiągnięcia, gdyż głód alkoholowy bywa czasem nie do zniesienia. Wszywka dzięki swojemu działaniu powstrzymuje chorego przed sięgnięciem po kolejny kieliszek.
Jej skuteczność potwierdzają liczne opinie pacjentów, którzy uważają, że wszywka alkoholowa była dużym wsparciem w leczeniu odwykowym. Skuteczność wszywki alkoholowej potwierdzają również terapeuci, którzy widzą, że pomaga ona ich pacjentom wytrwać ten trudny dla nich czas. Kolejnym potwierdzeniem tego, że wszywka alkoholowa jest skuteczna w walce z chorobą alkoholową, jest fakt, że jej popularność nie maleje od kilkudziesięciu lat.
W przeszłości lek, który znajduje się w tabletkach wszywki nosił nazwę Esperal. Obecnie lek produkowany jest pod nazwą Disulfiram WZF, ma jednak identyczny skład i działanie, a nazwa Esperal Zabrze zakorzeniła się w społeczeństwie tak mocno, że stosuje się ją jako potoczną nazwę zabiegu.
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej Esperal Zabrze to bezpieczna i nieskomplikowana metoda, która pomaga w zachowaniu abstynencji. Cały zabieg trwa około pół godziny i gdy przeprowadzony zostaje przez doświadczonego lekarza z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, jest nieszkodliwy dla pacjenta.
Przed przystąpieniem do działania lekarz podaje znieczulenie miejscowe, a gdy zacznie ono już działać, nacina skórę na pośladku pacjenta. Następnie umieszcza w nacięciu dość głęboko pod skórą tabletki z Disulfiramem. Zabieg kończy założenie szwów oraz opatrunku.
Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, pacjent nie musi zostawać na obserwacji i może udać się do domu tego samego dnia po zabiegu. Wszycie wszywki nie wyklucza również z powrotu do codziennych obowiązków, pacjent powinien jedynie unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez pierwszych kilka dni po wszyciu wszywki. Jeżeli pacjentowi założono szwy nierozpuszczalne, powinien on udać się na wizytę kontrolną oraz na zdjęcie szwów po około tygodniu od zabiegu.
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej przeprowadziny w naszym gabinecie to pewność bezpieczeństwa i skuteczności. Stawiamy na profesjonalizm, dlatego współpracujemy tylko z najlepszymi specjalistami, a nasz pozostały personel to osoby o wysokiej kulturze osobistej oraz szerokiej wiedzy na temat leczenia alkoholowego.
Wiemy również jak ciężkim przeżyciem dla osoby uzależnionej może być prośba o pomoc i decyzja o wszyciu wszywki alkoholowej, dlatego podchodzimy do każdego problemu indywidualnie, staramy się tworzyć przyjazną atmosferę i wykazujemy bardzo wysoką empatię. Każdy z pacjentów może poczuć się u nas jak u dobrego przyjaciela, który otoczy go pełną troską i zrozumieniem.
Jeżeli szukasz pomocy i nie wiesz gdzie się zgłosić, zapraszamy do kontaktu – wyjaśnimy wszystkie nurtujące Cię kwestie i umówimy na wizytę z naszym specjalistą! Nie zwlekaj, gdyż każda minuta Twojego życia jest bezcenna, a czas stracony na chorobę alkoholową nigdy już nie powróci.
Aby móc poddać się zabiegowi wszycia wszywki alkoholowej, należy przestrzegać zaleceń, które wydał lekarz w trakcie wizyty kwalifikującej. Przede wszystkim należy odstawić leki zaburzające krzepliwość krwi, jeżeli jest to możliwe w bezpieczny sposób pod kontrolą lekarza prowadzącego. Dodatkowo, na badanie należy przyjść w stanie bezwzględnej trzeźwości, a jakakolwiek oznaka spożycia alkoholu na 24 godziny przez zabiegiem automatycznie skreśla pacjenta z możliwości wszycia wszywki.
By lekarz mógł przeprowadzić zabieg, pacjent musi podpisać świadomą zgodę na zabieg, gdyż nie można wszyć wszywki w ciało osoby uzależnionej, gdy nie wyrazi na to pełnej i świadomej zgody.
Wszycie wszywki alkoholowej to zabieg chirurgiczny, więc powinien być poprzedzony wywiadem medycznym. W trakcie takiej wizyty lekarz sprawdza stan zdrowia pacjenta oraz jaki jest stopień jego uzależnienia od alkoholu. Na podstawie tych informacji jest w stanie określić czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu, a jeśli tak, jaka powinna być dokładna dawka dla niego. Ilość wszywanych tabletek ustana jest indywidualnie dla każdego uzależnionego i zależna jest między innymi od masy ciała, stanu zdrowia oraz etapu uzależnienia od alkoholu.
Niestety, nie zawsze możliwe jest skorzystanie z pomocy wszywki alkoholowej. Poniżej przypadki, w których lekarz może odmówić przeprowadzenia zabiegu:
Zabieg nie odbędzie się również w przypadku, gdy pacjent stawi się na niego w stanie wskazującym na spożycie etanolu. Zakaz picia obowiązuje na minimum 24 godziny przed umieszczeniem wszywki w ciele, ze względów bezpieczeństwa pacjenta.
Po wypiciu nawet znikomej ilości alkoholu etylowego, Disulfiram w ciele osoby uzależnionej rozpoczyna swoje działanie. Wywołuje bardzo nieprzyjemne skutki uboczne, które pozostają z uzależnionym przez nawet 10 godzin i pojawiać się będą po każdym kontakcie ciała z alkoholem (również w postaci perfum czy syropu na kaszel). Poniżej objawy reakcji disulfiramowej:
Jako osoba decydująca się na zabieg wszycia wszywki alkoholowej, warto mieć świadomość, że reakcje te występować będą za każdym razem, gdy w ciele pojawi się alkohol etylowy. Spożycie go w znaczącej ilości, poza powyższymi objawami może również doprowadzić do zawału serca, ślepoty, uszkodzenia nerek i wątroby, utraty przytomności, a w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej!
Disulfiram umieszczony w ciele osoby uzależnionej może wejść w reakcję nie tylko z alkoholem, ale również z częścią leków. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu, poinformować lekarza o wszystkich chorobach oraz przyjmowanych lekach. Disulfiram wchodzi w reakcję między innymi z takimi substancjami i lekami jak:
Należy pamiętać również, że spożycie alkoholu w trakcie terapii wszywką skutkować może zaostrzeniem się objawów niektórych chorób przewlekłych, dlatego tak ważne jest, by w trakcie wywiadu nie zatajać żadnych informacji na temat swojego zdrowia.
Po wszyciu tabletek z Disulfiramem pacjent powinien przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich dotyczących dbania o ranę oraz zachowania abstynencji. W przypadku rany pozabiegowej należy szczególną uwagę przykładać do higieny osobistej, unikać długich i gorących kąpieli oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Natomiast jeśli chodzi o kwestię spożywania alkoholu, obowiązuje bezwzględna abstynencja oraz zakaz spożywania, a także korzystania ze wszystkich produktów, które zawierają alkohol. Zaliczyć do nich możemy między innymi syropy na kaszel, płyny do płukania ust, płyny dezynfekujące czy perfumy. Złamanie tego zakazu grozi poważnymi konsekwencjami, których pacjent jest w pełni świadom.
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to metoda, która wspiera leczenie choroby alkoholowej. Decydując się na nią należy mieć świadomość, że nie jest ona cudownym lekiem na alkoholizm, a samo zachowanie abstynencji nie jest równe powrotowi do zdrowia.
Leczenie choroby alkoholowej jest skomplikowane tak samo, jak skomplikowana jest sama choroba. Uzależnienie od alkoholu dosięga umysłu i ciała, a więc wymaga zastosowania wielu metod równocześnie lub naprzemiennie, jeżeli chcemy, by pacjent wrócił do zdrowia.
Disulfiram sprawia, że osoba uzależniona przestaje sięgać po alkohol etylowy, a tym samym zachowuje trzeźwość, która jest pożądana w trakcie leczenia odwykowego i po jego zakończeniu. Wszywka działa w ciele pacjenta przez 8 do aż 12 miesięcy, więc jest to czas wystarczająco długi, by kontynuować leczenie alkoholowe. W razie potrzeby zabieg może zostać powtórzony, jeżeli lekarz nie zauważy ku temu żadnych przeciwwskazań. Większość pacjentów decyduje się na wszycie wszywki alkoholowej na początku leczenia, można jednak sięgnąć po tego rodzaju pomoc w każdym momencie.
Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem, straciłeś panowanie nad swoim życiem, a rodzina i bliscy odsunęli się od Ciebie, jest to najlepszy moment na to, by poszukać pomocy u specjalistów! Obecnie wiele miejsc oferuje kompleksowe leczenie alkoholowe, a większość z nich to placówki przyjazne i profesjonalne, które stawiają na człowieka, a nie na wyniki i statystyki.