menu

Rola rodziny w leczeniu uzależnienia od alkoholu

8 stycznia 2022

Dzisiejsze czasy pełne są różnych pokus, którym nie zawsze jesteśmy w stanie powiedzieć „nie”. Niestety, zbyt częste dogadzanie sobie może doprowadzić do uzależnienia. Jednym z bardzo poważnych uzależnień w naszym społeczeństwie jest uzależnienie od alkoholu.

Alkoholizm jest chorobą, którą trudno wyleczyć szybko. Proces leczenia jest skomplikowany oraz zawiły, wymaga wiele samozaparcia zarówno ze strony alkoholika, jak i ze strony jego rodziny i najbliższych. Ci drudzy, choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, pełnią naprawdę ważną rolę w leczeniu alkoholizmu. Wsparcie rodziny jest bardzo ważne podczas terapii oraz innych etapów leczenia dla osoby uzależnionej, należy pamiętać jednak, by wsparcie nie zmieniło się w niezdrowe relacje lub zachowania, które niekiedy się pojawiają przy alkoholizmie najbliższego.

Proces leczenia uzależnień

Droga, która prowadzi do zdrowia w przypadku uzależnienia od alkoholu jest długa i trudna do przebycia. Niezwykle trudne są początkowe etapy leczenia, w których chory musi przerwać ciąg alkoholowy i pozostać w trzeźwości, by podjąć się dalszemu leczeniu. Po odstawieniu alkoholu może pojawić się tak zwany zespół abstynencji, który objawia się następującymi symptomami:

  • bóle głowy i brzucha,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • drżenie mięśni,
  • drażliwość,
  • stany lękowe,
  • depresja,
  • apatia lub wręcz przeciwnie nad aktywność z przewagą agresji.

Ważne jest jednak, by wytrwać w tym etapie leczenia, dlatego, że od tego zależy dalsze wychodzenie z nałogu. Proces leczenia alkoholowego składa się z wielu metod, które połączone ze sobą dadzą skuteczny efekt i pozwolą wrócić do normalnego życia i zdrowia osobie uzależnionej. 

Rola rodziny w leczeniu uzależnień

Świadomość, że chory może liczyć na wsparcie swoich najbliższych stwarza komfort psychiczny i jest dodatkowym motorem do działania w procesie wychodzenia z nałogu. To bardzo ważne, by alkoholik czuł, że nie jest samotny w swoim problemie i ma wokół siebie osoby, które go kochają i wspierają. Wówczas niewielkie niepowodzenia, które będą spotykały go podczas leczenia choroby, nie będą tak druzgocące i nie zniechęcą go do dalszego działania.

Świadomość i terapia

Najbliższe osoby alkoholika, który walczy z nałogiem, powinny same zgłosić się na terapię lub po inną formę pomocy. Pomoże im to w zrozumieniu powstawania uzależnienia oraz tego, jak należy pomagać swojemu najbliższemu. Jest to również bardzo ważne z innego powodu – bliscy osoby uzależnionej muszą wiedzieć jak pomóc członkowi swojej rodziny, ale również jak samemu nie popaść we współuzależnienie lub uzależnienie. Pomoc będzie bowiem skuteczna tylko wtedy, gdy sami będziemy wiedzieli jak obronić się od ewentualnych nieprzyjemnych skutków uzależnienia.

Istnieją różne formy pomocy rodzinom alkoholika i są to na przykład terapie tylko dla rodzin osoby uzależnionej lub wizyty w klinikach uzależnień. W trakcie takich spotkań terapeutycznych czy grup wsparcia, rodziny alkoholików wymieniają się doświadczeniami i wspierają nawzajem. Jest to ważna kwestia, uświadamia nam bowiem, że nie jesteśmy sami z problemem alkoholowym naszego najbliższego i występują pewne schematy działania w trakcie leczenia, które po omówieniu z innymi łatwiej będzie przetrwać.

Z całą świadomością należy pamiętać, by nie popaść z destrukcyjne schematy, próbując za wszelką cenę wyleczyć ukochaną osobę z nałogu. Może się bowiem okazać, że wzmocni to uzależnienie u niej, a dla nas będzie miało fatalne skutki.

Jak rodzina może pomóc uzależnionemu?

Bardzo ważna jest świadomość, że dopóki osoba uzależniona od alkoholu nie chce przyjąć do wiadomości swojej choroby i nie chce przyjąć żadnej pomocy, osoby bliskie nie będą mu w stanie pomóc. Oczywiście, można próbować uświadamiać lub namawiać swojego bliskiego do leczenia i działania, najczęściej jednak kończy się to fiaskiem i jeszcze mniej przyjemną atmosferą w domu. Warto w delikatny sposób sugerować uzależnionemu o problemie, jednak nie powinno być się zbyt natarczywym, czy nazbyt uległym i poddańczym.

Gdy tylko pojawią się chęci do wyjścia z nałogu u osoby uzależnionej, rodzina pełni zawsze ważną rolę w leczeniu. To właśnie wtedy należy zaangażować się we wsparcie alkoholika. Może zdarzyć się, że osoba uzależniona będzie musiała udać się do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień. Czasami jest to najlepsze rozwiązanie, które pozwala na skuteczne rozpoczęcie terapii oraz daje czas członkom rodziny alkoholika na to, by odpowiednio dokształcić się w kwestii pomocy w wychodzenia z nałogu. 

Najbliżsi powinni przygotować się na trudne chwile związane z leczeniem nałogu. Warto również nauczyć się rozpoznawania zachowań, które mogą świadczyć o ewentualnym powrocie do picia, oraz wiedzieć jak w takich sytuacjach reagować. Alkoholizm to choroba nie tylko osoby uzależnionej, ale również całej jego rodziny, dlatego bardzo ważne jest to, by wszyscy członkowie rodziny byli przygotowani na leczenie. 

Bardzo ważne jest spędzanie czasu wspólnego z osobą uzależnioną, odbudowywanie z nią relacji oraz danie poczucia, że mimo trudnych chwil, jesteśmy wciąż z tą osobą i nie opuścimy jej. Uzależniony powinien czuć, że nie jest pozostawiony sam ze swoim problemem, co przekłada się na pozytywny przebieg leczenia.

Oczywiście, samo wsparcie rodziny nigdy nie będzie wystarczające, by wyleczyć się z alkoholizmu, należy poddawać się kolejnym etapom leczenia. W początkowej fazie najczęściej będzie to odtruwanie alkoholowe, które polega na bezpiecznym i kontrolowanym pozbyciu się z organizmu alkoholika nagromadzonych toksyn alkoholowych. Jeżeli będzie wykonywane one w domu, ważne jest, by ktoś najbliższy był w tym czasie z osobą chorą. Kolejnymi etapami będą zapewne wszycie wszywka alkoholowa Katowice, które pozwoli pozostać długo w trzeźwości oraz terapia uzależnień.

Wsparcie rodziny wobec uzależnionego, a współuzależnienie

Życie z alkoholikiem pod jednym dachem to naprawdę ciężki kawałek chleba. Często bowiem zdarza się, że destrukcyjne zachowania osoby uzależnionej przejmuje również jego rodzina, zwłaszcza w przypadkach, w których za wszelką cenę chce pomóc mu na własną rękę. Dość powszechnym zjawiskiem jest skupianie się całej rodziny na uzależnieniu alkoholika, tylko po to, by sprawiać wrażenie, że problem nie istnieje i nie dopuszczać do siebie żadnej pomocy z zewnątrz. Takie zachowania mogą trwać latami, gdyż po pewnym czasie najbliższym wydaje się, że takie zachowanie chroni rodzinę i pomaga jej, a pomoc lekarzy i specjalistów zaburzy ich „spokój” domowy. Przyjęcie takiej postawy nazywamy współuzależnieniem. Osoby bliskie przejmują również obowiązki alkoholika, które on sam zupełnie zaniedbał z powodu ciągłego picia i stawiania alkoholu na pierwszym miejscu.

W takich przypadkach rodzinie bardzo trudno przyznać się do tego, że faktycznie potrzebuje pomocy, gdyż wmawia sobie ona, że sama poradzi sobie ze wszystkimi problemami wiążącymi się z alkoholizmem. Do tego dochodzi również poczucie wstydu oraz potencjalne szykanowanie społeczeństwa, że nie potrafili sobie poradzić z problemem.

W takich przypadkach niezwykle ważna jest terapia dla wszystkich członków rodziny, nie tylko osoby chorej. Pozwoli to na zrozumienie bezsensowności długoletnich działań oraz tego, że są one destrukcyjne nie tylko dla dorosłych członków rodziny, ale odbijają się również na dzieciach.